Turci totálne vysmiali USA! Neuveríte, čo od nich žiadali. Ide o silne ruskú záležitosť!

erdogan

USA sa obrátili na Turecko v nádeji, že krajina poskytne Washingtonu prístup k svojim systémom protivzdušnej obrany S-400 ruskej výroby alebo ich odovzdá Ukrajine, vyhlásil v nedeľu turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu. Ako dodal, Ankara túto žiadosť odmietla s odôvodnením, že by to narušilo jej suverenitu a nezávislosť.

V nedeľňajšom rozhovore pre noviny Habertürk Čavušoglu vyrozprával, ako USA „predložili ponuky, ktoré sa priamo týkajú našej suverenity, ako napríklad dať nám kontrolu nad [S-400] a odovzdať ich niekam inam“.

Minister spresnil, že Washington navrhol poskytnúť systémy protivzdušnej obrany Ukrajine, ale Ankara povedala nie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Türkiye dostalo prvú várku S-400 od Ruska v roku 2019.

K vyhliadkam Ankary na návrat do washingtonského programu stíhačiek F-35 Čavušoglu povedal, že jeho krajina už nemá záujem, pretože teraz pracuje na vlastných vojenských lietadlách.

V marci minulého roka viaceré západné médiá informovali, že USA ponúkli Türkiju „návrat do programu F-35“ výmenou za to, že sa „vzdá systému S-400 a pošle ho do Kyjeva“.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v komentári k týmto tvrdeniam jasne uviedol, že používanie S-400 zo strany Türkije je pre nás „hotovou vecou“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Sú naším majetkom, ktorý slúži našej obrane, takže je po všetkom,“ zdôraznil vtedy.

Erdoganov hovorca Fahrettin Altun medzitým zdôraznil, že „to, čo musí Západ urobiť, je dodať Türkiju stíhačky F-35 a batérie Patriot bez predbežných podmienok“.

Ešte v roku 2020 Washington uvalil sankcie na turecký obranný priemysel a vyradil krajinu z programu stíhačiek F-35 pre rozhodnutie Ankary kúpiť ruskú vojenskú techniku.

USA odmietli dodať už objednané lietadlá svojmu partnerovi v NATO s tvrdením, že nákup ruského systému zo strany Türkiye „by ohrozil bezpečnosť americkej vojenskej techniky“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *