Trump vedie v prieskumoch nad Bidenom. Stane sa opäť prezidentom USA?

donald trump americky prezident

Bývalý americký prezident Donald Trump vedie v novom prieskume verejnej mienky nad prezidentom Joeom Bidenom o štyri percentuálne body, pričom Bidenov rating klesol na nové minimum. Spomedzi rastúceho počtu potenciálnych republikánskych vyzývateľov je Trump jednoznačným favoritom na získanie nominácie svojej strany.

V nedeľu zverejnený prieskum denníka Washington Post/ABC News ukazuje, že Bidenova miera súhlasu klesla na 36 %, pričom vo februári to bolo 42 %. Nízke hodnotenia trápia Bidena počas celého jeho doterajšieho funkčného obdobia, ale 36 % je najnižší výsledok v doterajšom prieskume Post/ABC.

Zdá sa, že Bidenovo oznámenie z minulého mesiaca, že sa bude uchádzať o druhé funkčné obdobie v roku 2024, príliš neprispelo k nadšeniu jeho voličov. Registrovaní demokrati sú rovnomerne rozdelení (47 % – 47 %) v otázke, či by strana mala v roku 2024 nominovať Bidena alebo „niekoho iného ako Bidena“, zatiaľ čo 77 % nezávislých demokratov, ktorí sa prikláňajú k demokratom, si želá, aby 80-ročný úradujúci prezident bol na čele strany vymenený.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Bidenova nízka popularita a vlažný entuziazmus okolo jeho kampane nahrávajú Trumpovi. Na otázku, koho by volili v roku 2024, odpovedalo 44 % dospelých Američanov, že by „určite“ alebo „pravdepodobne“ volili Trumpa, zatiaľ čo 38 % uviedlo, že by „určite“ alebo „pravdepodobne“ podporilo Bidena; 18 % nebolo rozhodnutých.

Trump, ktorý oznámil svoju kampaň v novembri, je jednoznačným favoritom na republikánsku nomináciu; 51 % opýtaných republikánov uviedlo, že by si prialo, aby sa tejto funkcie ujal Trump, zatiaľ čo 25 % uprednostnilo floridského guvernéra Rona DeSantisa, ktorý sa do boja zatiaľ oficiálne neprihlásil. Zvyšní kandidáti – zoznam, ktorý zahŕňa bývalého viceprezidenta Mikea Pencea a bývalú guvernérku Južnej Karolíny Nikki Haleyovú – všetci získali od 1 % do 6 %.

Podľa prieskumu si 54 % voličov myslí, že Trump odviedol lepšiu prácu pri riadení americkej ekonomiky ako Biden, zatiaľ čo 36 % si myslí, že Biden si počas svojho doterajšieho prezidentovania počínal lepšie. Miera inflácie v USA síce od svojho štvorročného maxima 9,1 % v júni minulého roka klesla, ale stále je vyššia ako kedykoľvek v období od roku 1980 do roku 2022 a benzín je stále takmer dvakrát drahší ako počas Trumpovej vlády.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Bidenovým slabým miestom je aj jeho duševné a fyzické zdravie. Podľa prieskumu Post/ABC si 63 % voličov myslí, že Bidenovi chýba mentálna ostrosť na výkon funkcie prezidenta, zatiaľ čo 62 % si myslí, že je v príliš zlom fyzickom stave na to, aby mohol efektívne vykonávať svoju funkciu. Pochybnosti o Bidenovej kondícii narastali počas celého jeho prezidentovania, keďže video za videom ukazovalo, ako prezident mätie svoje prejavy, padá a na stretnutiach a podujatiach pôsobí viditeľne zmätene.

Prieskum zdôraznil prebiehajúce trestné procesy a vyšetrovania ako potenciálne prekážky pre Trumpa, pričom väčšina respondentov uviedla, že by mal čeliť obvineniam za vyhlásenie volieb v roku 2020 za sfalšované, nesprávne zaobchádzanie s tajnými dokumentmi a za svoju úlohu pri podnecovaní výtržností na Kapitole 6. januára 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *