Warren Buffet kritizuje manažérov zodpovedných za krachujúce americké banky

buffett

Miliardár a filantrop Warren Buffett sa obul do vedúcich pracovníkov skrachovaných amerických úverových spoločností a povedal, že by sa mali zodpovedať za zlé riadenie, ktoré viedlo k ich krachu, informovala v sobotu agentúra Bloomberg.

V prejave na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway v Omahe v štáte Nebraska Buffet uviedol, že spoločnosť First Republic ponúkala „šialené“ hypotéky nezabezpečené štátom s pevnými úrokovými sadzbami, a to v niektorých prípadoch na desať rokov.

Buffetov dlhoročný obchodný partner Charlie Munger predtým povedal, že americké banky sú plné zlých úverov na komerčné nehnuteľnosti, a varoval pred vznikajúcou búrkou na americkom trhu s nehnuteľnosťami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Minulý týždeň americký finančný regulačný orgán zhabal First Republic a prevzala ju najväčšia banka v krajine JPMorgan. Veriteľ so sídlom v San Franciscu, ktorý bol v rebríčku amerických komerčných bánk na 14. mieste, predtým dostal od skupiny bánk z Wall Street záchrannú injekciu vo výške 30 miliárd dolárov vo forme vkladov.

Predaj First Republic Bank, ktorej celkové aktíva predstavovali približne 229 miliárd USD a celkové vklady 104 miliárd USD, nasledoval po masívnom vyberaní vkladov v marci, ktoré spôsobilo, že v priebehu niekoľkých dní skrachovali dvaja regionálni veritelia, Silicon Valley Bank a Signature Bank.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Začiatkom tohto týždňa boli pozastavené akcie losangeleskej PacWest a arizonskej Western Alliance po tom, ako ich ceny dramaticky klesli. Začiatkom týždňa sa akcie viacerých regionálnych amerických veriteľov prepadli najmenej o 15 %, čo vyvolalo obavy investorov o finančné zdravie ďalších stredne veľkých bánk.

V marci hlavné médiá s odvolaním sa na zdroje informovali, že Buffett bol v kontakte s vysokými predstaviteľmi Bidenovej administratívy, aby našli spôsob, ako vyriešiť rozvíjajúcu sa bankovú krízu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *