Keď od marca skrachovali tri regionálne banky a ďalšia sa pohybuje na hranici, dôjde v Amerike čoskoro ku kaskáde bankových úpadkov?
Agentúra Bloomberg v stredu informovala, že sanfranciská PacWest Bancorp zvažuje predaj.
Minulý týždeň sa First Republic Bank stala treťou bankou, ktorá skrachovala, čím sa stala druhou najväčšou bankou v histórii USA po Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas finančnej krízy.
Po marcovom krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank sa v štúdii o krehkosti bankového systému v USA zistilo, že ďalších 186 bánk je ohrozených krachom, hoci len polovica ich nepoistených vkladateľov (nepoistení vkladatelia môžu v prípade krachu banky prísť o časť svojich vkladov, čo ich môže motivovať k úteku) sa rozhodla vybrať svoje prostriedky.
Nepoistené vklady sú vklady klientov, ktoré presahujú limit poistenia vkladov FDIC vo výške 250 000 USD.
Regionálnym bankám sa nedarí, pretože agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom s cieľom obmedziť infláciu znížilo hodnotu bankových aktív, ako sú štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami.
Väčšina dlhopisov má pevnú úrokovú sadzbu, ktorá sa stáva atraktívnou, keď úrokové sadzby klesajú, čím sa zvyšuje dopyt a cena dlhopisu. Na druhej strane, ak sa úrokové sadzby zvýšia, investori už nebudú preferovať nižšiu pevnú úrokovú sadzbu, ktorú dlhopis platí, čím sa zníži jeho cena.
Mnohé banky zvýšili držbu dlhopisov počas pandémie, keď bol dostatok vkladov, ale dopyt po úveroch a výnosy boli slabé. V prípade mnohých bánk tieto nerealizované straty zostávajú na papieri. Podľa Federálnej rezervnej banky v St. Louis však iné môžu čeliť skutočným stratám, ak budú musieť predať cenné papiere z dôvodu likvidity alebo z iných dôvodov.
„Nedávny pokles hodnoty bankových aktív výrazne zvýšil krehkosť amerického bankového systému voči hromadnému výberu vkladov nepoistenými vkladateľmi,“ napísali ekonómovia v nedávnom dokumente zverejnenom na stránke Social Science Research Network.
Samozrejme, tento scenár by sa odohral len vtedy, keby vláda neurobila nič.
„Naše výpočty teda naznačujú, že tieto banky sú určite vystavené potenciálnemu riziku runu v prípade absencie ďalšieho zásahu vlády alebo rekapitalizácie,“ napísali ekonómovia.
Ako došlo ku krachu bánk v Silicon Valley?
V prípade banky Silicon Valley so sídlom v Santa Clare, ktorá držala väčšinu svojich aktív v dlhopisoch amerického ministerstva financií, trhová hodnota jej dlhopisov klesla, keď začali rásť úrokové sadzby.
Je to preto, že väčšina dlhopisov vypláca pevnú úrokovú sadzbu, ktorá sa stáva atraktívnejšou, keď úrokové sadzby klesajú, čo zvyšuje dopyt a cenu dlhopisu. Keď však úrokové sadzby rastú, nižšia pevná úroková sadzba, ktorú dlhopis platí, prestáva byť pre investorov atraktívna.
Načasovanie sa zhodovalo s finančnými ťažkosťami, ktorým čelili mnohí klienti bánk – väčšinou technologické startupy – a ktoré ich prinútili stiahnuť svoje vklady.
Okrem toho mala banka Silicon Valley neprimerane vysoký podiel nepoisteného financovania, pričom len 1 % bánk malo vyšší podiel nepoisteného financovania, uvádza sa v dokumente. „Straty a nepoistená finančná páka spoločne poskytujú stimuly na hromadné vyberanie nepoistených vkladov vkladateľov SVB.“
Run na tieto banky by mohol predstavovať riziko aj pre poistených vkladateľov – tých, ktorí majú v banke 250 000 USD alebo menej -, keďže fond poistenia vkladov FDIC začne znášať straty, napísali ekonómovia.