Rozpútajú tanky, ktoré žiada Zelenský 3.svetovú vojnu? Moskva hlási prekročenie všetkých červených línii

zelensky biden

Spojené štáty dodajú Ukrajine tanky M1 Abrams. Podľa agentúry Bloomberg by ich malo byť 31.Očakáva sa, že Washington to oznámi v stredu, pravdepodobne v koordinácii s Nemeckom, ktoré oznámi dodávku tankov Leopard 2 od Bundeswehru. Rusko už dalo najavo svoje rozhorčenie.

Dvaja americkí predstavitelia uviedli, že Bidenova administratíva je blízko k rozhodnutiu poslať na Ukrajinu „značný počet“ tankov M1 Abrams. Americký minister obrany Lloyd Austin to tento týždeň odporučil prezidentovi USA Joeovi Bidenovi.

„Bidenova administratíva pošle na Ukrajinu 31 tankov M1 Abrams v hodnote 400 miliónov dolárov, uviedli dvaja predstavitelia oboznámení s touto záležitosťou,“ napísal na Twitteri novinár agentúry Bloomberg Jordan Fabian.

Ďalší predstaviteľ dodal, že „udrží jednotu aliancie, pripraví pôdu pre dodávku Leopardov a posilní schopnosti Ukrajincov“. Uviedol však, že nádrže nebudú dodané hneď. „Školenie a poskytovanie si vyžiada čas,“ poznamenal.

Očakáva sa, že Washington oznámi dodávky čoskoro, pravdepodobne tento týždeň. Môže sa tak stať už v stredu, keď sa očakáva, že nemecký kancelár Olaf Scholz oznámi dodávku Leopardov a schváli ich reexport z iných krajín, ktoré ich majú vo svojich zbrojovkách. Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok uviedol, že iné krajiny môžu začať s výcvikom Ukrajincov v kontrole leopardov. Po Scholzovom vyhlásení Nórsko oznámilo, že Kyjevu dodá svoje leopardy.

Berlín opakovane vyhlásil, že s dodávkami bude súhlasiť len vtedy, ak USA dodajú svoje tanky na Ukrajinu. Sky News Arabia ako prvá informovala o možnej dodávke.

Americkí predstavitelia pritom ešte minulý týždeň tvrdili, že ešte nenastal správny čas na vyslanie 70-tonových tankov Abrams na Ukrajinu.

„Upozorňovali sme, že Abrams je neuveriteľne účinný systém, ale jeho prevádzka a údržba je veľmi nákladná,“ povedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. Je to preto, že ich turbínové motory spaľujú letecký petrolej a sú smädné. Navyše si vyžadujú rozsiahly reťazec údržby.

Podľa CNN Spojené štáty pošlú na Ukrajinu spolu s tankami aj vyslobodzovacie vozidlá.

Ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov v stredu označil možné rozhodnutie USA dodať Abrams za provokáciu.

„Ak sa Spojené štáty rozhodnú dodať tanky, potom zdôvodňovanie takéhoto kroku argumentmi o „obranných zbraniach“ určite nebude fungovať. Bola by to ďalšia hrubá provokácia voči Ruskej federácii. Je zrejmé, že Washington sa nám zámerne snaží spôsobiť strategickú porážku,“ hnevá sa Antonov.

O tom, že USA prekračujú všetky hranice, hovorca ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Poľanovskij tiež povedal: „Proti našej krajine prebieha hybridná vojna, o ktorej nedávno podrobne hovoril minister Sergej Lavrov. Diskusie o červených líniách sú minulosťou. Spojené štáty jasne vyjadrili svoje želanie strategicky poraziť Rusko. Je nemožné nevšimnúť si realitu.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *