Rozsypte toto korenie po záhrade a slimáky jej dajú pokoj

slimaky zahrada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na prvý pohľad pôsobia nenápadne a neškodne, no skúsení záhradkári vedia, že slimáky a slizniaky môžu v krátkom čase spôsobiť poriadnu skazu.

Najmä počas vlhkých dní sa stávajú aktívnymi a neohrozene sa pustia do úrody. Obľubujú najmä mladé listy, zeleninu, ovocie a čerstvé výhonky. Ako teda ochrániť záhradu pred týmito neželanými hosťami? Prinášame praktické rady, ktoré pomôžu slovenským záhradkárom udržať záhony v bezpečí.

Prečo sú slimáky taký problém?

Aj keď sa môžu zdať nevinné, slimáky a slizniaky sú pre rastliny veľkou hrozbou. Po zotmení vyliezajú zo svojich úkrytov a v tichosti ničia listy, plody aj kvety. Sú veľmi plodné a ich populácia sa rýchlo rozrastá, najmä ak majú vhodné podmienky – vlhko, tieň a dostatok potravy.

Zbavte sa úkrytov, ktoré im vyhovujú

Základom úspechu je prevencia. Slimáky sa rady ukrývajú v hromadách lístia, v dreve, pod kameňmi či nevyužitým stavebným materiálom. Skontrolujte záhradu a odstráňte všetko, čo by im mohlo slúžiť ako úkryt. Udržujte záhony čisté a pravidelne ich kontrolujte, najmä po daždi.

Prírodné bariéry, ktoré slimáky odradia

Než siahnete po chemických prípravkoch, vyskúšajte prírodné metódy, ktoré sú šetrné k rastlinám aj životnému prostrediu. Slimáky majú citlivé telá a niektoré povrchy alebo vône im prekážajú. Účinné sú najmä:

  • kávová usadenina,
  • rozdrvené vaječné škrupiny,
  • piesok zmiešaný so štrkom,
  • drevný popol,
  • piliny,
  • škorica.

Tieto materiály nasypte okolo záhonov tak, aby vytvorili ochranný prstenec. Slimáky sa cez ne budú zdráhať prejsť.

Vysaďte rastliny, ktoré slimáky nemajú rady

Ďalšou možnosťou, ako znížiť ich výskyt, je výber rastlín, ktoré im „nevoňajú“. Niektoré druhy im jednoducho nechutia – či už kvôli vôni alebo štruktúre listov. Odporúčané rastliny do slovenskej záhrady zahŕňajú: heuchera (čechra), čemerica, rebríček, rudbekia, ozdobnica japonská, echinacea (ježovka), astilba, ostrica či pakost. Tieto rastliny môžete vysadiť po obvode záhonov alebo ako súčasť okrasných výsadieb.

Domáce pasce na slimáky

Ak slimáky už masívne napadli vašu záhradu, môžete skúsiť jednoduché pasce. Stačí zakopať plytkú nádobu (napríklad pohár alebo plechovku) tak, aby jej okraj lícoval so zemou. Do nádoby nalejte pivo, mlieko alebo kefír – pach týchto tekutín ich priláka, slimáky spadnú dovnútra a nebudú sa vedieť dostať von. Pasce pravidelne vyprázdňujte a umiestnite ich najmä na vlhké miesta, kde sa slimáky často pohybujú.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *