Rusko podnietilo regionálne napätie s Japonskom rozmiestnením nových systémov protiraketovej obrany na sporných Kurilských ostrovoch, konkrétne mobilný pobrežný raketový systém na najsevernejšom ostrove reťazca.
„Pobrežní vojaci Tichomorskej flotily budú nepretržite hliadkovať v priľahlej vodnej oblasti a v zónach prielivu,“ uviedlo v utorok ruské ministerstvo obrany pri oznámení nového rozmiestnenia rakiet.
Mobilný protiraketový systém Bastion, ktorý bol predtým nasadený na Kurilských ostrovoch, má dosah 310 míľ, uvádza Reuters/Ruské ministerstvo obrany.
Paramushir je ostrov, na ktorom sa nachádzajú nové rakety pobrežnej obrany a ktorý leží medzi ruským polostrovom Kamčatka a Japonskom, pričom Kremeľ ďalej opisuje plány na trvalé rozmiestnenie vojenských jednotiek, ktoré budú systémy udržiavať v prevádzke počas celého roka, vrátane vojenského ubytovania a dokonca aj rekreácie, podobne ako na plnohodnotnej základni.
Japonsko a jeho spojenci na Západe dlhodobo odsudzujú Rusko za militarizáciu ostrovov a budovanie vojenskej prítomnosti „pod radarom“ – napriek tomu, že Tokio si nárokuje suverenitu aj nad nimi, ktoré nazýva Severné územie alebo Južná Čižima.
To všetko sa deje uprostred dlhodobých mierových rokovaní o štatúte ostrovov. Rusko už rozmiestnilo systémy Bastion na ostrove Matua, ktorý je súčasťou centrálnej časti Kurilských ostrovov, ale toto nové oznámenie o rozšírení pobrežných systémov na ďalšie ostrovy na celoročnej báze predstavuje významnú eskaláciu.
Pokiaľ ide o mierové rokovania o štatúte ostrovov, Rusko ich prerušilo po tom, ako Japonsko uvalilo na Moskvu sankcie súvisiace s Ukrajinou. Podľa agentúry Reuters „hlavný tajomník japonského kabinetu Hirokazu Matsuno v utorok na tlačovej konferencii povedal, že vláda bude pozorne sledovať ruskú vojenskú aktivitu, a dodal, že sa zintenzívňuje v regiónoch Ďalekého východu spolu s inváziou Moskvy na Ukrajine.“
V septembrovej správe washingtonský think tank Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie vyzval na väčšiu angažovanosť USA v regióne v dôsledku pokračujúcej militarizácie ostrova zo strany Ruska.
„Kroky Ruska smerujúce k posilneniu jeho prítomnosti naznačujú, že ostrovy budú aj naďalej zohrávať škodlivú úlohu v budúcich rusko-japonských vzťahoch a že Japonsko a Spojené štáty by mali prehĺbiť konzultácie týkajúce sa ruských aktivít v regióne,“ uviedla CSIS.