Americký prezident Joe Biden umožnil Ukrajine využívať rakety dlhého doletu ATACMS na ciele na ruskom území. Informovali o tom americké médiá vrátane denníka The New York Times (NYT) a agentúr Reuters a AP. Tento bezprecedentný krok predstavuje významný posun v politike Washingtonu voči konfliktu na Ukrajine.
Podľa zdrojov NYT sa tieto zbrane pravdepodobne použijú na podporu ukrajinských síl v západoruskej Kurskej oblasti, kde majú zasahovať ruské a severokórejské vojenské jednotky. Hoci Biely dom odmietol tieto informácie komentovať, povolenie na útoky na ruské územie vyvoláva ostré reakcie v Moskve.
Reakcia Ruska: Varovanie pred eskaláciou konfliktu
Ruskí predstavitelia na rozhodnutie reagovali okamžite. Vladimir Džabarov, podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti hornej komory ruského parlamentu, označil tento krok za „bezprecedentný“ a varoval pred hrozbou vypuknutia tretej svetovej vojny. „Reakcia Moskvy bude okamžitá,“ vyhlásil Džabarov podľa agentúry TASS.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová pripomenula, že prezident Vladimir Putin už skôr varoval pred dôsledkami takéhoto vývoja. „Ak Kyjev použije zbrane dlhého doletu proti Rusku, bude to znamenať, že NATO vstúpilo do priameho konfliktu s Ruskom,“ cituje Putina ruský portál RBK.
Británia a Francúzsko údajne postupujú podobne
Podľa francúzskeho denníka Le Figaro sa k uvoľneniu pravidiel pre zbrane dlhého doletu pridali aj Británia a Francúzsko. Tie údajne umožnili Ukrajine použiť rakety SCALP a Storm Shadow na územie Ruska. Tieto informácie zatiaľ neboli oficiálne potvrdené.
Poľsko podporuje zmenu stratégie USA
Poľsko naopak tento posun vo vojenskej stratégii USA privítalo. Minister zahraničia Radoslaw Sikorski ocenil Bidenovo rozhodnutie zrušiť obmedzenia pre Ukrajinu. „Toto je jazyk, ktorému Putin rozumie,“ vyhlásil Sikorski v súvislosti s narastajúcimi útokmi Ruska na Ukrajinu.
Rozšírenie pravidiel a prelom v politike
USA začali meniť svoj prístup k nasadeniu zbraní na ruskom území už skôr. Po májovom útoku Ruska na ukrajinský Charkov povolili použitie salvových raketometov HIMARS s doletom 80 kilometrov. Rakety ATACMS, ktoré majú niekoľkonásobne dlhší dosah, však až donedávna zostávali mimo hry. Tento krok signalizuje výraznú zmenu v americkej stratégii.
V skratke:
- Prezident Joe Biden povolil Ukrajine používať americké rakety ATACMS na ciele v Rusku.
- Moskva označila tento krok za hrozbu tretej svetovej vojny.
- Podobné uvoľnenia údajne prijali aj Británia a Francúzsko.
- Poľsko rozhodnutie USA víta ako odhodlaný postoj proti agresii Ruska.
- Tento vývoj môže zásadne ovplyvniť charakter a priebeh konfliktu na Ukrajine.