Podľa britského ministra obrany Bena Wallacea sa ruské ponorky pohybujú po „zvláštnych trasách“, ktoré sa líšia od tých, ktoré západní predstavitelia obrany považujú za typické.
Wallace uviedol, že Spojené kráľovstvo sleduje ruské ponorky „v severnom Atlantiku, Írskom mori a Severnom mori, ktoré sa pohybujú po zvláštnych trasách, po ktorých by sa normálne nepohybovali.“ Wallace to povedal v utorok počas rozhovoru s médiami počas návštevy Washingtonu, D.C. Britské ministerstvo obrany tieto vyjadrenia potvrdilo v stredu pre Newsweek.
Medzi spojencami v NATO sa ozývajú poplašné zvony v súvislosti s ruskou podmorskou flotilou, ktorá podľa jedného z expertov už skôr pre Newsweek predstavovala „kritickú výzvu, ktorej Spojené štáty čelia“. Čoraz častejšie sa objavujú náznaky, že ruské ponorky operujú pri pobreží USA a Stredozemného mora, čo sa javí ako „rozmiestnenie ponoriek v sovietskom štýle“ pripomínajúce studenú vojnu.
Ruské štátne médiá začiatkom tohto roka informovali, že pre Tichomorskú flotilu bude už na budúci rok vytvorená nová „divízia“ ponoriek nesúcich „supertorpéda“ Poseidon schopné niesť jadrové zbrane. Podľa neziskovej organizácie Nuclear Threat Initiative sa Rusko v posledných rokoch snaží modernizovať svoju ponorkovú flotilu a má približne 58 plavidiel, ktoré tvoria jedny z najväčších podmorských síl na svete.
Minulý týždeň začalo Rusko rozsiahle vojenské cvičenia svojej Tichomorskej flotily, ktoré ruský minister obrany Sergej Šojgu v kremeľskom prečítanom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom označil za „prekvapivú inšpekciu“. Do cvičení sa podľa neho 14. apríla zapojilo viac ako 25 000 vojakov, 89 lietadiel a 12 ponoriek.
Putin v reakcii na Šojguovu správu uviedol, že námorné prostriedky by sa mohli použiť „inde“ počas prebiehajúcej vojny na Ukrajine, a dodal, že rozvoj námorníctva „zostáva relevantný“.