Ruská federácia naďalej vyžaduje, aby sa Ukrajina vzdala štyroch okupovaných oblastí, hoci ich ruské sily stále úplne neovládajú. Zároveň trvá na tom, že Ukrajina by sa mala stať demilitarizovaným a neutrálnym štátom. Tieto požiadavky zopakoval v pondelok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruský zástupca Vasilij Nebenzja, ktorý zároveň odmietol výzvy USA na územné kompromisy.
Rusko neustupuje zo svojich maximálnych požiadaviek
Nebenzja vo svojom vystúpení zopakoval tvrdenie Moskvy, že Ukrajina „nenávratne stratila“ Krym, ako aj štyri ďalšie oblasti – Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú – ktoré Rusko anektovalo v rozpore s medzinárodným právom. „Podľa toho je nutné napraviť situáciu v tých ich častiach, ktoré sú ešte pod kontrolou Kyjeva,“ uviedol podľa ruskej agentúry RIA Novosti.
Jeho slová nadväzujú na požiadavky, ktoré v júni 2024 predniesol ruský prezident Vladimir Putin. Napriek tomu však Rusko neovláda celé územia, ktoré si nárokuje – napríklad v Luhanskej oblasti síce kontroluje väčšinu, no v Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti je stále prítomná ukrajinská armáda, ktorá bráni približne 30 % ich rozlohy.
USA: Rusko bude musieť ustúpiť
Rusko svoj nekompromisný postoj obhajuje tvrdením, že Ukrajina nemá inú možnosť než akceptovať nové územné hranice a vzdať sa ambícií vstupu do vojenských aliancií. Požiadavka na „demilitarizovanú a neutrálnu Ukrajinu“ je jednou z kľúčových podmienok Moskvy.
Spojené štáty však naznačujú, že takéto jednostranné požiadavky nie sú realistické. Osobitný americký vyslanec pre Rusko a Ukrajinu Keith Kellogg počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie 15. februára uviedol, že Moskva sa v budúcich rokovaniach nevyhne územným kompromisom. Americký minister zahraničia Marco Rubio dokonca zdôraznil, že prezident Donald Trump si želá ukončenie vojny spôsobom, ktorý zabezpečí suverenitu Ukrajiny.
Moskva odmieta zapojenie Európy do mierových rokovaní
Nebenzja aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa kriticky vyjadrili k úlohe Európy v mierových rokovaniach. Podľa nich by európske krajiny nemali byť súčasťou žiadnych dohôd o ukončení konfliktu, pretože majú údajne „agresívny postoj“ voči Rusku.
„Krajiny EÚ a Británia sú neschopné dosiahnuť dohodu s Ruskom, preto by nemali byť súčasťou žiadnych rokovaní o Ukrajine,“ vyhlásil Nebenzja. Dodal tiež, že európske vlády sú „zaslepené rusofóbiou“.
Lavrov počas stretnutia so svojím srbským náprotivkom predniesol rečnícku otázku, prečo by sa Európa mala podieľať na mierových rokovaniach, keď jej lídri podľa neho len predlžujú vojnu na Ukrajine.
V skratke:
- Rusko trvá na tom, aby sa Ukrajina vzdala štyroch okupovaných oblastí a prijala neutralitu.
- USA naznačujú, že Moskva bude musieť urobiť územné ústupky, pričom zdôrazňujú ochranu ukrajinskej suverenity.
- Ruskí predstavitelia odmietajú účasť Európy na mierových rokovaniach a obviňujú ju z protiruskej politiky.