Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo dodávku protilietadlových raketových systémov S-400 z Ruska, pričom zverejnilo fotografie a video zo železničnej prepravy zariadenia.

„Bielorusko pokračuje v opatreniach zameraných na rozšírenie bojového potenciálu vojenských útvarov vrátane vybavenia ozbrojených síl modernými zbraňami,“ napísalo ministerstvo vo vyhlásení.

„Protilietadlový raketový systém S-400 je vážnym nástrojom na zaistenie bezpečnosti Bieloruska a mierovej práce jeho občanov,“ uviedol veliteľ bieloruských síl protivzdušnej obrany plukovník Andrej Lukjanovič, ktorého citovalo ministerstvo.

Ministerstvo nezverejnilo konkrétne miesto, kde budú moderné systémy S-400 umiestnené. Napísalo však, že „v blízkej budúcnosti (zodpovedná) jednotka prevezme bojovú službu“.

Bieloruskí vojaci absolvovali v Rusku výcvik, aby sa oboznámili so systémom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Portál „Belarus Hajun“, ktorý monitoruje pohyb bieloruských jednotiek, odhalil, že systémy S-400 boli rozmiestnené vo vojenskej jednotke nachádzajúcej sa v Novokolosove, centrálnej oblasti Bieloruska.

Systémy S-400, ktoré sú určené na účely protivzdušnej obrany, sú oficiálne schopné zamerať objekty až do vzdialenosti 400 kilometrov. Je však známe, že na Ukrajine ruská armáda používala podobné zbrane vrátane starších S-300 na zasahovanie pozemných cieľov.

Ak by boli umiestnené na základni Novokolosovo, dosah systémov S-400 by pokrýval východné územie Poľska a siahal by až po poľské hlavné mesto Varšava.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Ministri obrany Ruska a Bieloruska Sergej Šojgu a Viktor Chrenin vo štvrtok podpísali dokumenty, v ktorých sa špecifikujú postupy uskladnenia ruských jadrových zbraní v špeciálnom sklade v Bielorusku. Bieloruský líder Alexander Lukašenko presadzoval rozmiestnenie takýchto zbraní.

Šéf ruského ministerstva obrany počas tlačovej konferencie hovoril o tom, čo označil za „nevyhlásenú vojnu“, ktorú Západ vedie proti Rusku a Bielorusku.

Americký prezident Joe Biden uviedol, že jeho hodnotenie rozmiestnenia jadrových zbraní je „mimoriadne negatívne“.

V marci ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že výstavba skladu na uskladnenie nových zbraní v Bielorusku bude dokončená do júla 2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *