Rusom zaútočili na lode! Okamžite rušia dohodu o vývoze obilia

1667046913 LANDSCAPE 1280 1068x600 1

Rusko pozastavuje účasť na dohode o obchode s obilím. V sobotu to podľa agentúry TASS oznámilo ruské ministerstvo obrany. Dôvodom má byť teroristický útok na zariadenia Čiernomorskej flotily a na lode, ktoré sa podieľajú na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajina krok kritizovala.

Rusko uviedlo, že za útokom vykonaným za pomoci dronov je „kyjevský režim“ a britskí špecialisti. Do útoku bolo podľa ministerstva zapojených deväť bezpilotných lietadiel a sedem diaľkovo ovládaných hladinových plavidiel. Všetky stroje boli podľa ruskej strany zničené.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že pri útoku utrpela škody jedna minolovka. Objavili sa aj nepotvrdené informácie o ďalších poškodených plavidlách, najmä poškodenej fregate Admirál Makarov. Tomu by zodpovedalo aj video zverejnené v sobotu popoludní na sociálnej sieti Telegram údajne obsahujúci zábery z jedného hladinového dronu.

Ukrajina incident zatiaľ oficiálne nekomentovala.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Počas dopoludňajších hodín bol nad Sevastopolskými vodami vidieť čierny dym. Podľa Suvapoľských úradov išlo len o následné cvičenie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v reakcii na krok Ruska napísal, že Moskva používa falošnú zámienku na zablokovanie obilného koridoru.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po útokoch na Kryme obvinil Rusko z „vydierania“ a „vymyslených teroristických útokov“ na vlastnom území.

Obe krajiny sa na konci júla v Istanbule dohodli na podmienkach obnovy prepravnej trasy cez Čierne more. Na základe dohody, ktorá mala platiť 120 dní, vyplávala prvá loď s nákladom ukrajinskej kukurice z Odesy 1. augusta.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred nedávnom obvinil Rusko, že úmyselne zdržiava plavbu loďou, ktoré majú vyviezť do sveta obilia z ukrajinských prístavov.

Ukrajina patrí medzi hlavných svetových exportérov obilia, na dodávkach sú závislé niektoré chudobnejšie krajiny v Afrike a na Blízkom východe.

Na Ukrajinu podľa BBC pripadá 42 percent slnečnicového oleja, 16 percent kukurice a deväť percent pšenice predávaných na svetovom trhu.

Ruský minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev v sobotu uviedol, že Rusko je pripravené v nasledujúcich štyroch mesiacoch s pomocou Turecka dodať zadarmo chudobným krajinám až 500 000 ton obilia, a nahradiť tak dodávky ukrajinského obilia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *