V Južnej Kórei sa udupalo na smrť 149 ľudí na oslavách Halloweenu. Vraj chceli vidieť celebritu v bare

Untitled 1 7

Počet ľudí, ktorí v sobotu zomreli pri oslavách Halloweenu v juhokórejskom Soule, stúpol na 149. Podľa agentúry AP bolo ďalších 150 osôb v davovej tlačenici zranených. Podľa úradov je 19 osôb vo vážnom stave. Medzi mŕtvymi sú aj dvaja cudzinci.

Vážnosť situácie dokladá to, že juhokórejský prezident Jun Sok-jol nariadil nasadenie záchranárov špecializovaných na pomoc po katastrofách. Na mieste zasahovalo cez 800 záchranárov.

Niektorých zo zranených zdravotníci oživovali priamo v uliciach metropoly, ďalších previezli do nemocníc. Medzi zranenými prevládajú mladé dievčatá okolo 20 rokov.

Podľa agentúry Reuters sú medzi prevezenými do nemocníc aj cudzinci. „Ľudia boli jeden na druhom. Niektorí strácali postupne vedomie, iní už boli zjavne mŕtvi,“ popísal situáciu Čche Song-pom.

AP s odvolaním sa na juhokórejské médiá uviedli, že tlačenici spôsobila informácie o tom, že sa v jednom z miestnych barov nachádza bližšie nešpecifikovaná celebrita.

Prvotné informácie boli o 50 ľuďoch, ktorí utrpeli srdcové zlyhanie. Agentúra AFP upozornila, že v Južnej Kórei sa bežne o zástave srdca hovorí, kým smrť oficiálne nestanoví lekár.

Podľa stanice BBC bolo v obľúbenej štvrti Itewon, ktorá je známa množstvom barov a nočných klubov, až 100 000 ľudí, ktorí si chceli po pandémii opäť užiť Halloween bez povinného nosenia masiek.

Správy uverejnené na sociálnych sieťach už skôr počas dňa poukazovali na to, že oblasť je preplnená a že sa v nej mnoho ľudí necíti bezpečne.

Sústrasť a podporu Južnej Kórei vyjadrilo množstvo zahraničných politikov, napríklad britský premiér Rishi Sunak či francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Tragédia v Soule ma hlboko zarmútila,“ napísal na Twitteri český minister zahraničia Jan Lipavský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *