Pestovanie ovocia z vlastnej záhrady je pre mnohých splneným snom, a maliny patria medzi plodiny, ktoré si môžete vypestovať aj bez väčších skúseností. Samozrejme, aj táto záľuba si vyžaduje určitú prípravu a prácu, no vďaka nenáročnosti malín je tento cieľ ľahko dosiahnuteľný. V tomto článku sa pozrieme na to, kedy je najlepší čas na sadenie malín, aké odrody si zvoliť, a ako sa o ne starať, aby ste si mohli vychutnať šťavnaté plody zo svojej záhrady.
Kedy je najlepší čas na sadenie malín?
Čas výsadby malín hrá kľúčovú úlohu pre ich úspešné pestovanie. Ideálnym obdobím na sadenie je jeseň, a to ešte pred príchodom prvých mrazov. Prvotné sadenie je najlepšie realizovať v prvých dňoch novembra, keď je pôda ešte nezamrznutá. Sadenice s odkrytým koreňovým systémom sú v tejto fáze ideálne na umiestnenie do záhonov. Po výsadbe je dôležité ochrániť mladé rastliny pred mrazom pomocou mulčovania – najčastejšie sa používa borovicová kôra alebo rašelina.
Aj keď je jeseň preferovaným obdobím, sadenie malinových kríkov je možné aj na jar. Je však potrebné rátať s tým, že v prvom roku po jarnej výsadbe nebudú maliny prinášať tak bohatú úrodu ako po jesennej výsadbe.
Najlepšie odrody malín na pestovanie
Maliny sa vyskytujú v množstve odrôd, a výber tej správnej môže významne ovplyvniť vašu úrodu. Medzi najobľúbenejšie jesenné odrody patrí ‚Pokusa‘, často označovaná ako kráľovná malín, vďaka veľkým plodom, ktoré dozrievajú od polovice augusta až do prvých mrazov. Ďalšou výbornou voľbou je ‚Polka‘, ktorá prináša plody od konca júla až po príchod zimy. Táto odroda je ideálna na konzumáciu v surovom stave aj na výrobu džemov a iných produktov.
Medzi skoršie odrody sa radí ‚Polesie‘, ktorá prináša prvé plody už v treťom týždni júla a plodí až do októbra. Pre tých, ktorí preferujú maliny s intenzívnou chuťou a vôňou, je skvelou voľbou ‚Polana‘. Táto odroda prináša úrodu od polovice augusta až do mrazov, s tmavo červenými a voňavými plodmi.
Ako správne vysadiť maliny krok za krokom
Samotný proces výsadby malín začína úpravou koreňového systému a výhonkov. Korene, ktoré sú príliš dlhé, poškodené alebo vysušené, je potrebné zrezať. Ak sú korene suché, odporúča sa ich na 2-3 hodiny ponoriť do vody. Nasleduje výkop jám o šírke minimálne 20 cm a hĺbke 10 cm, kde sú sadenice rovnomerne umiestnené, aby kríčky rástli vzpriamene. Po výsadbe sa jamy zasypú humóznou zeminou a rastliny sa hojne zalejú vodou.
Pri sadení je dôležité nechať medzi jednotlivými kríkmi dostatočný priestor, zhruba 50 cm, pretože maliny majú tendenciu sa výrazne rozrastať. Podpory pre rastliny sú nevyhnutné – drevené dosky a napnutý drôt poskytnú potrebnú oporu rastúcim kríkom.
Starostlivosť o maliny po výsadbe
Pestovanie malín si nevyžaduje špeciálne zručnosti, no pár základných pravidiel je potrebné dodržiavať. Maliny sa najlepšie pestujú na slnečných miestach s priepustnou a mierne kyslou pôdou s pH medzi 5,5 až 6,5. Zvlášť dôležitá je závlaha počas suchých období a v miestach s piesočnatou pôdou. Pri dlhodobých horúčavách alebo pri výsadbe pri budovách, kde pôda rýchlo vysychá, je pravidelné zavlažovanie nevyhnutné.
Hnojenie malín môže byť zabezpečené pomocou organických alebo minerálnych hnojív. Na ochranu pred škodcami, ako sú vošky a roztoče, či chorobami ako sivá pleseň alebo antraknóza, je potrebná preventívna starostlivosť. Maliny môžeme jednoducho rozmnožovať pomocou koreňových odnoží alebo odrezkov.
V skratke:
Pestovanie malín je ideálnou voľbou pre každého záhradníka, aj pre začiatočníkov. Najvhodnejšie je ich sadiť na jeseň, no možná je aj jarná výsadba. Maliny potrebujú slnečné miesto a kyslú, priepustnú pôdu. Medzi obľúbené odrody patria ‚Pokusa‘, ‚Polka‘ a ‚Polesie‘. Pri starostlivosti je dôležité pravidelné zavlažovanie, hnojenie a ochrana pred škodcami. Výber správnej odrody a dodržanie správnych postupov vám zabezpečí bohatú úrodu chutných plodov.