Sadíte jarnú cibuľku v marci? Nerobte túto chybu

sadenie cibule jesen
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Cibuľa sadzačka patrí medzi obľúbené druhy zeleniny nielen v domácich záhradách, ale aj na balkónoch či terasách. Jej pestovanie je jednoduché a zvládne ho aj začiatočník. Navyše ide o výživnú a chutnú plodinu, ktorá má v kuchyni široké využitie. Jar, konkrétne mesiac marec, je ideálnym obdobím na jej výsadbu – a to aj vtedy, keď teploty ešte občas klesnú pod nulu.

Hoci je samotný proces sadenia nenáročný, kľúčovým faktorom úspešnej úrody je vedieť, ako sadiť cibuľku sadzačku tak, aby z nej vyrástla plnohodnotná cibuľa a nie len zelená vňať. Rozdiel medzi týmito dvomi cieľmi je zásadný a už pri výsadbe sa musíme rozhodnúť, čo chceme z cibuľky získať.

Rozdiel medzi pestovaním cibule a vňate: Nie je to len o načasovaní

Z tej istej sadzačky možno vypestovať buď guľatú cibuľu, alebo zelenú vňať – známejšiu ako pažítka. Rozhodujúcim faktorom je nielen spôsob pestovania, ale aj starostlivosť po výsadbe.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovák natočil majestátneho medveďa úplne z blízka

➡️ Pestovanie na vňať:
Cibuľku určenú na zber zelene možno sadiť prakticky počas celého roka. Najvhodnejšie sú väčšie, vysušené cibule, ktoré rýchlo vyháňajú zelené listy. Už po niekoľkých dňoch od výsadby možno pozorovať prvé výhonky. Pre podporu ďalšieho rastu vňate je potrebné ju pravidelne strihať. Vďaka tomu rastlina neinvestuje energiu do tvorby cibule, ale sústreďuje sa na neustály rast listov.

➡️ Pestovanie na cibuľu:
Ak je vaším cieľom získať plnohodnotnú cibuľu, vyhýbajte sa zberu vňate. Práve listy totiž hrajú dôležitú úlohu pri fotosyntéze a výžive cibule. Ich opakované strihanie spomaľuje rast a výsledkom bude menší alebo deformovaný plod.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nikdy takto nerozmrazujte kuracie mäso. Môžete si uškodiť

Ako správne sadiť cibuľku sadzačku v marci: Krok za krokom

Jednou z výhod pestovania sadzačky je jej odolnosť voči mrazu. To znamená, že výsadbu môžete začať už v marci – aj keď teplota ešte nie je úplne jarná.

1. Príprava pôdy je kľúčová
Cibuľa najlepšie prosperuje v živinami bohatej, dobre priepustnej pôde s pH medzi 5,5 a 6,5. Pred výsadbou pôdu prekyprite a zbavte buriny. Zabezpečíte tak ideálne podmienky pre rast koreňového systému.

2. Rozstup a hĺbka výsadby
Cibuľky sadíme do riadkov s rozostupom približne 10 cm, čo im poskytne dostatok priestoru na rast. Ak však plánujete priebežný zber mladej cibule, môžete sadiť hustejšie – s tým, že neskôr odstránite každú druhú rastlinu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Toto je najlepší čas na zaspávanie. Chráni srdce, znižuje riziko cukrovky aj vysokého cholesterolu

3. Zavlažovanie s mierou
Po výsadbe pôdu jemne zalejte. Voda by nemala prísť priamo na cibuľky, aby nedošlo k ich zahnívaniu. Aj počas vegetácie platí, že pravidelnosť je dôležitá, no premokrenie škodí.

4. Mulčovanie ako prevencia
Záhony môžete prekryť tenkou vrstvou mulča. Tým znížite výpar vody z pôdy, spomalíte rast buriny a ochránite mladé rastlinky pred prudkým slnkom.

Kedy je cibuľka pripravená na zber?

Cibuľa je pripravená na zber v momente, keď jej vňať začne žltnúť a lámať sa. Vtedy už rastlina ukončila svoj vývoj a cibuľa dosiahla plnú veľkosť. Po vytiahnutí ju nechajte dosušiť na slnku – predĺžite tak jej trvanlivosť.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *