Laboratórium prúdového pohonu NASA v južnej Kalifornii identifikovalo „potenciálneho predchodcu“ podmienok El Niño po tom, ako jeden z jeho satelitov zaznamenal mohutnú vlnu teplej vody, ktorá sa pohybuje cez rovníkový Pacifik.
JPL uviedlo, že americko-európska družica Sentinel-6 Michaela Freilicha, opísaná ako „Kelvinova vlna“, ukazuje zdvihnutú hladinu oceánu širokú približne 2 až 4 cm a dlhú stovky kilometrov, ktorá sa pohybuje zo západu na východ pozdĺž rovníka.
„Séria Kelvinových vĺn začínajúca na jar je známym predzvesťou El Niňo, periodického klimatického javu, ktorý môže ovplyvniť priebeh počasia na celom svete,“ uviedla JPL a dodala, že tieto vlny majú tendenciu byť vyššie ako chladnejšia voda oceánu, pretože teplá voda sa rozširuje.
„Tento El Niño budeme sledovať ako jastrab. Ak bude veľké, zemeguľa zaznamená rekordné oteplenie,“ povedal Josh Willis, vedecký pracovník projektu Sentinel-6 Michael Freilich z JPL.
El Niňo sa spája aj s oslabením pasátov a mohol by priniesť chladnejšie a vlhšie podmienky na juhozápad USA a sucho do krajín v západnom Pacifiku, ako je Austrália a Indonézia. Konkrétne sa tu uvádzajú vplyvy na Severnú Ameriku:
Podľa Centra klimatických predpovedí NOAA je od 11. mája pravdepodobnosť výskytu El Niňo v nasledujúcich mesiacoch vyššia ako 90 %.
Už skôr sme čitateľom vysvetlili, že El Niňo môže ovplyvniť globálny vývoj počasia a spôsobiť poruchy v poľnohospodárstve. V Ázii a Európe sa už objavili správy o vlnách horúčav, ktoré môžu poškodiť úrodu ryže v Thajsku.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí uviedol: „El Niño a La Niña sú prirodzene sa vyskytujúce klimatické javy a človek nemá priamu možnosť ovplyvniť ich nástup, intenzitu alebo trvanie.
Prepáč, Greta, ale pripisovať každú zmenu počasia zlým fosílnym palivám tentoraz nepomôže.