Šejkovia vo veľkom nakupujú ruskú ropu a potom ju predávajú, hádajte kam

alaska g5c3ca183e 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Štáty Perzského zálivu hľadajú lacné ruské ropné produkty a zároveň vyvážajú vlastnú ropu za trhové ceny.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stali kľúčovými skladovacími a obchodnými centrami pre ruské produkty, uviedol denník Wall Street Journal.

Podľa údajov spoločnosti Kpler Rusko posiela do Saudskej Arábie 100 000 barelov denne, čo je v skutočnosti nula v porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine.

Krajiny Perzského zálivu bohaté na ropu nakupujú zľavnené ruské ropné produkty, keďže Moskva naďalej hľadá ochotných kupcov, zatiaľ čo Západ sa tejto bojujúcej krajine vyhýba.

Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia využívajú tieto ruské barely v rámci svojich hraníc na účely spotreby a rafinácie, pričom svoje vlastné produkty vyvážajú za trhové ceny, uviedol denník Wall Street Journal.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajinci vykonali najväčší dronový útok v histórii sveta. Rusom spôsobili ohnivé peklo

Podľa správy sa ruská ropa predáva so zľavou 60, resp. 25 dolárov za tonu.

Okrem toho sa obe krajiny, najmä SAE, stali kľúčovými obchodnými a skladovacími centrami pre ruskú ropu a palivá. V správe sa uvádza, že obchodné firmy dovážajú ruskú energiu do SAE a spätne ju vyvážajú do Pakistanu, na Srí Lanku alebo do východnej Afriky.

Podľa údajov spoločnosti Kpler sa vývoz ruskej ropy do SAE v minulom roku viac ako strojnásobil na 60 miliónov barelov. Podľa samostatných údajov spoločnosti Argus Media, ktoré citovali noviny, Rusko v súčasnosti predstavuje viac ako 10 % plynovej ropy uskladnenej vo Fudžajre, hlavnom stredisku skladovania ropy v SAE.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Po celom Taliansku sú zemetrasenia. Zaznamenali ich tam až šesť

Saudská Arábia medzitým dováža z Ruska 100 000 barelov denne po tom, čo pred ruskou vojnou na Ukrajine zaznamenala prakticky nulový dovoz, čo predstavuje ročný objem približne 36 miliónov barelov.

Americkí predstavitelia vyjadrili námietky voči rozvíjajúcim sa vzťahom medzi Ruskom a krajinami Perzského zálivu. Keďže sa však ruská ropa Urals obchoduje s viac ako 30 % diskontom oproti medzinárodnej referenčnej cene Brent, je táto arbitráž mimoriadne atraktívna.

Moskva ukázala, že sa dokáže dobre vysporiadať so západnými sankciami a cenovými limitmi do takej miery, že môže zvýšiť vývoz ropy nad úroveň, ktorú dosahovala pred inváziou na Ukrajinu. V prvom štvrťroku dosiahol ruský námorný vývoz ropy 3,5 milióna barelov denne v porovnaní s 3,35 milióna barelov v predchádzajúcom štvrťroku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najdrahší pes sveta: Vlčí hybrid Cadabomb Okami stál viac ako 5 miliónov eur

Podľa údajov spoločnosti Kpler pritom Čína a India v súčasnosti odoberajú približne 90 % ruskej ropy, pričom každá z týchto krajín odoberá 1,5 milióna barelov denne – čo je viac ako dosť na to, aby absorbovali objemy, ktoré už nesmerujú do európskych krajín.

Napriek tomu sa Moskve nepodarilo udržať rovnakú úroveň energetických ziskov uprostred vojny, aj keď ostatné krajiny vyplnili medzery po sankciách. Medzinárodná agentúra pre energetiku v piatok uviedla, že príjmy krajiny z vývozu sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížili o 43 %.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *