Škrupiny nevyhadzujte, zalejte ich octom. Problém v záhrade rýchlo vyriešite

skrupiny vajce
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vaječné škrupiny často končia v koši, no v skutočnosti môžu byť na nezaplatenie – najmä v jarných a letných mesiacoch, keď rastliny potrebujú výživu. V kombinácii s octom vytvárajú domáci hnoj, ktorý podporuje rast zeleniny, ovocných stromov aj byliniek. Stačí ich správne pripraviť.

Škrupiny nevyhadzujte, zalejte ich octom. Problém v záhrade rýchlo vyriešite

Z kuchynského odpadu účinný pomocník do záhrady

Jar a leto sú obdobím intenzívneho rastu, kedy rastliny potrebujú dostatok živín, aby zvládli výkyvy počasia, choroby aj škodcov. Vajíčkové škrupiny, ktoré väčšina ľudí bez váhania vyhadzuje, však môžu slúžiť ako základ výživného hnojiva. A keď ich spojíte s obyčajným octom, vznikne silný prírodný elixír pre vašu záhradu.

Domáci výluh z týchto dvoch surovín posilní rastliny, zlepší kvalitu pôdy a podporí tvorbu plodov. Navyše je úplne ekologický a zadarmo – bez chémie a zbytočných plastových obalov.

Ako to funguje? Vedecké základy sú jednoduché

Vaječné škrupiny obsahujú množstvo minerálov, najmä vápnik, ale aj draslík, železo a kremík. Tieto látky sú nevyhnutné pre zdravý rast koreňov, silné stonky a odolnosť rastlín. Ocot pomáha rozkladať škrupiny a uvoľňovať živiny do tekutiny, ktorú následne jednoducho použijete ako zálievku.

Napriek tomu, že ocot je kyslý, po zriedení vo vode rastliny nepoškodí – naopak, pôsobí ako aktivátor živín a prirodzený posilňovač imunity rastlín.

ocot plenum.sk

Recept na domáce hnojivo zo škrupín a octu

Potrebujete:

  • škrupiny z 10 vajec
  • 400 ml 9 % octu
  • 1 liter vody na riedenie

Postup:

  1. Škrupiny rozdrvte na menšie kúsky a vložte do skleneného pohára.
  2. Zalejte ich octom, pohár uzatvorte a nechajte 48 hodín lúhovať na tmavom a suchom mieste.
  3. Po dvoch dňoch je výluh hotový.
  4. Na 1 liter vody pridajte 1 polievkovú lyžicu pripraveného výluhu.
  5. Rastliny zalievajte týmto hnojivom raz za dva týždne.

Pre ktoré rastliny je tento hnoj najvhodnejší?

Výluh zo škrupín a octu má mierne zásadité pH, preto sa neodporúča na rastliny, ktoré obľubujú kyslé prostredie – napríklad čučoriedky, azalky či hortenzie.

Naopak, výborne poslúži plodinám a rastlinám, ktoré preferujú neutrálnu až zásaditú pôdu:

Zelenina: paradajky, uhorky, cuketa, kapusta, cibuľa, fazuľa
Ovocie: jablone, hrušky, broskyne, vinič
Bylinky a okrasné rastliny: bazalka, oregano, kôpor, levanduľa, ligurček, ruže, pivónie, chryzantémy

Hnojivo možno použiť aj pri pestovaní rastlín na balkóne či v kvetináčoch – napríklad na bylinky alebo dekoratívne druhy.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *