Skúsený záhradník poradil, ako zasadiť trávu na jeseň a na jar ostanete šokovaní

trava zahrada

Jeseň je časom na upratovanie okolia domu, aby sme na jar mali menej práce v záhrade. Niektorí z nás majú ambiciózne plány na zlepšenie stavu trávnika hneď, ako sa roztopí prvý sneh. Prečo čakať tak dlho? Trávu môžete bez prekážok zasiať už v októbri!

Dobre udržiavaný trávnik môže vynahradiť nedostatok iných rastlín v záhrade. Bujný, mäsitý trávnik je snom mnohých, ale vyžaduje si oveľa viac práce, ako si myslíme. Trvá niekoľko mesiacov, kým semená vyklíčia a zhustnú. Ak trávu vysejete až na jar, výsledky uvidíte až koncom leta – prečo čakať, keď môžete trávu zasiať v októbri?

Je možné zasiať trávu v októbri?

Hovorí sa, že výsev trávy sa uskutočňuje skoro na jar, od začiatku vegetačného obdobia do konca mája. Znamená to, že v ostatných mesiacoch je tento postup vopred odsúdený na neúspech? Nuž, záhradníci majú iný názor. Je teda možné zasiať trávu v októbri?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pri sadení paradajok urobte tento jeden krok a táto úroda bude veľká a chutná

Semená zasiate v tomto období s veľkou pravdepodobnosťou zakorenia a vyklíčia. Pôda je v tomto období prehriata a vyššia vlhkosť vzduchu poskytne výborné podmienky na rast. Minimálna teplota, pri ktorej sa môže tráva vyvíjať, je 6 – 8 stupňov Celzia.

Ako sa starať o čerstvo zasiatu trávu?

Klíčenie rastlín bude rýchlejšie, ak sa budete dobre starať o pôdu. Počas prvých týždňov pôdu pravidelne kropte, aby bola neustále vlhká. Najlepšie je to robiť ráno alebo neskoro popoludní. Keď tráva dosiahne približne 10 cm, je čas ju pokosiť na približne 3 cm, aby ste podporili jej rast a hustotu. Týmto spôsobom kosenia sa nenaruší rovnováha medzi nadzemnou časťou a koreňovým systémom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chcete mať na jar krásny trávnik? Dajte si pozor na päť častých chýb práve teraz

Najlepšie je trávnik prihnojiť špeciálnym hnojivom s obsahom fosforu a draslíka. Je dobré, ak zmes neobsahuje dusík alebo ho obsahuje len malé množstvo. Hoci táto zmes stimuluje rast, nemala by sa aplikovať tesne pred zimou. Stonky môžu byť napadnuté rôznymi chorobami a náhle mrazy môžu mladú rastlinu poškodiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *