Používanie tužkových batérií v elektrických zariadeniach sa pomaly ukončuje, ale takmer určite máte doma ešte nejaké veci, ktoré „fungujú“ na tužkové batérie. Ak sa vám niekde povaľujú prázdne a funkčné batérie, existuje niekoľko trikov, ako zistiť, ktoré sú ešte použiteľné a ktoré treba vyhodiť do špeciálneho kontajnera.
Ako skladovať ceruzkové batérie
Batérie by sa mali skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste. Nikdy by sa k nim nemala dostať vlhkosť, pretože by ich nenávratne poškodila. Musíte byť opatrní pri vystavovaní batérií vysokým teplotám, to môže byť tiež nebezpečné. Niekedy môžeme napríklad nechať zariadenie, ktoré má vo vnútri batérie, na priamom slnku alebo v blízkosti horúceho sporáka – hrozí, že sa batérie roztavia a poškodia celý predmet.
Ako rozpoznať plne nabitú baterku
Niekedy máme v zásuvke hŕbu batérií, z ktorých niektoré sú už použité, iné úplne vybité alebo úplne nové.
Môžete vyskúšať veľmi jednoduchý trik, ako zistiť, či je batéria nabitá alebo nie. Položte ju mínusovou stranou na stôl, zdvihnite ju a spustite ju asi z piatich centimetrov. Vybitá batéria bude mierne poskakovať a kývať sa, pričom bude vydávať špecifický, mierne dutý zvuk. Fungujúca baterka by mala zostať stáť alebo spadnúť.
Najistejším spôsobom je zmerať baterku multimetrom, ktorý vám ukáže, koľko energie v nej zostáva. Alebo ju jednoducho otestujte, čo však môže byť zdĺhavý proces, ak máte zmiešané funkčné tužkové batérie s prázdnymi.
Ekologický pohľad
Z ekologického hľadiska je lepšie kupovať zariadenia, ktoré sa dajú nabíjať – vyhnete sa tak zbytočnému nebezpečnému elektroodpadu. Ak máte funkčnú nabíjačku, nestane sa vám, že by sa váš predmet nečakane vybil a vy by ste ho nemohli používať. Ak máte doma tužkové batérie, uistite sa, že ste ich správne zlikvidovali, pretože nemajú miesto v bežnom odpade!