Slimáky a mravce okamžite zmiznú: Hoďte toto do záhrady a už sa neobjavia

ako sa zbavit slimakov mravcov

Nikto nemá rád slimáky vo svojej záhrade. Žerú listy z rastlín, ničia sadenice a všade zanechávajú slizké stopy. Sú aktívne po celý rok, ale najviac problémov spôsobujú na jar.

Na rozdiel od slimákov nemajú ochrannú ulitu, takže vychádzajú za plodinami hlavne v noci alebo za dažďa. Cez deň sa ukrývajú na tmavých, vlhkých miestach, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Ak teda hľadáte vinníka poškodených rastlín za denného svetla, nebudete úspešní. Ak v snahe o nápravu postriekate rastlinu bežným insekticídom, nepomôže to. Slimák nie je hmyz, ale mäkkýš.

Možnosťou, ako sa ich zbaviť, je vziať si večer baterku a vyjsť do záhrady a ručne zbierať kŕmiace sa slimáky. A hodiť ich do vedra s mydlovou vodou. Nie každému sa to chce robiť a je to trochu nechutná práca.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Ako sa zbaviť slimákov?

Záhradu zalievajte ráno, aby do večera vyschla, pretože slimáky majú najradšej vlhko.

Chúlostivé rastliny oviňte medenou páskou. Meď pri kontakte so slizmi slimákov vytvára mierny elektrický náboj, ktorý slimáky odoženie.

Nalákajte ich na pivo. Slimáky neodolateľne priťahujú pivné kvasnice. Nalejte pivo do nádoby a dno nádoby zakopte do zeme tak, aby bol okraj zarovnaný s pôdou. Slimáky priťahované pivom spadnú do nádoby a utopia sa.

Kŕmte ich otrubami, slimáky ich vraj milujú. Po ich zjedení sa však nafúknu a dehydratujú. To im znemožní ústup do bezpečia a stanú sa ľahkou korisťou pre vtáky.

Pomôcť môže aj rozsypanie kôry, mačacej podstielky alebo piesku okolo chránených rastlín. Slimáky neradi cestujú po ostrých a pichľavých materiáloch.

Čo robiť s nežiaducimi mravcami

Problémom v záhrade môžu byť aj mravce. Tie sú však často užitočnejšie pri prevzdušňovaní pôdy a opeľovaní kvetov. Živia sa aj záhradnými škodcami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Starý záhradkár prezradil lacné a najlepšie hnojivo pre paradajky

Niektoré však ničia stromy, z ktorých vydlabávajú drevo, a iné sa živia listami plodín, ktoré pestujete. Ešte iné chránia a starajú sa o blaho mšíc, ktoré vysávajú živiny z rastlín. A mravce potom hodujú na ich sladkom truse.

Svoje rastliny môžete pred mravcami chrániť tak, že ich postriekate roztokom vody s octom alebo citrónom. Alebo posypaním napadnutých plodín práškom do pečiva. Mravce odpudzuje aj vysadená mäta pieporná.

Odháňajte ich pomocou polena.

Slimáky aj mravce však môžete zahubiť pomocou kávovej usadeniny. Posypte ňou pôdu okolo náchylných rastlín a jej vôňa, prípadne štruktúra, spoľahlivo odoženie oba druhy nezvaných návštevníkov. Pre ešte lepší účinok zmiešajte kávu s bóraxom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *