EÚ nám zatrhne obľúbené potraviny pre emisie? Nepáči sa jej odkiaľ sa vozia

eu potraviny zakaz emisie

Je všeobecne známe, že na starom kontinente v súčasnosti neexistuje dôležitejšia téma ako ochrana klímy. Hoci bežných ľudí sa to až tak netýka, na najvyšších miestach sa robí všetko pre zníženie emisií. Neváhame dokonca odstaviť najziskovejší priemysel, napríklad automobilový, a robíme predtým nemysliteľné veci, ako napríklad pripravovanú povinnú renováciu domov, aby boli energeticky úspornejšie.

Niečo sa nestane

Bude sa toho diať tiež veľa. na potravinovom fronte. Už teraz sa otvorene hovorí o tom, že spotreba mäsa a živočíšna výroba vo všeobecnosti sa bude musieť znížiť. V našom obmedzenom rybníku sa to ešte dá, ale Európa má ambície presadiť sa v celosvetovom meradle.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci dnes čakajte výdatné sneženie. V týchto mestách napadne až 35 cm snehu

Jedným z tŕňov v oku environmentalistov je ničenie veľkých dažďových pralesov v Južnej Amerike, najmä v Brazílii. Tie zabezpečujú nielen produkciu kyslíka, ale aj pohlcovanie škodlivého oxidu uhličitého. Samozrejme, suverénnej krajine nemožno nariadiť, aby zastavila odlesňovanie. EÚ sa však chce pokúsiť znepríjemniť využívanie takto získaných plôch natoľko, aby sa to neoplatilo.

Preto sa pripravuje pomerne drakonický zákon, ktorý zakáže dovoz výrobkov, pri ktorých sa nepreukáže, že nepochádzajú z poľnohospodárskej činnosti v odlesnených oblastiach. Veľmi sa to dotkne napríklad kávy, čokolády a mnohých ďalších obľúbených potravín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Správne nastavenie práčky vám ušetrí stovky ročne, prezradil inštalatér

Zvýšenie cien a nedostatok

Celý problém sa nedá jednoducho obísť, pretože ku každej takejto potravine alebo inej komodite bude musieť byť priložený podrobný certifikát, ktorý bude okrem iného obsahovať satelitné snímky a GPS súradnice.

Je zrejmé, že mnohí dovozcovia nebudú môcť vyhovieť, pretože ich potraviny pochádzajú z odlesnených oblastí. Môže preto dôjsť k pomerne výraznému zvýšeniu cien alebo nedostatku niektorých výrobkov. Zdá sa však, že je to prijateľná obeť v mene záchrany dažďových pralesov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *