Takto si zasadíte vlastné zemiaky aj v paneláku na balkóne. Je to veľmi jednoduché

zemiaky vedro panelak byt

Chceli by ste si vypestovať vlastné zemiaky, ale nemáte vlastný záhon alebo väčší záhon? Žiadny problém – zemiaky môžete pestovať aj na balkóne. A nie je to vôbec zložité!

Vypestujte si vlastné zemiaky vo vedre

Zemiaky sú odolné a ľahko sa pestujú, takže ich môžete pestovať takmer kdekoľvek – dokonca aj vo vedre na balkóne. Pripravte si väčšie vedro, možno 10 litrov, dôkladne ho umyte a na dne urobte otvory, aby mohla voda pri zalievaní zemiakov odtekať. A môžete sadiť!

Predklíčené zemiaky

Nemôžete teda začať sadiť hneď. Predtým, ako začnete, musíte nechať zemiaky vyklíčiť. Môžete ich skúsiť zasadiť nenaklíčené, ale výsledok bude veľmi neistý. Vyberte si preto niekoľko stredne veľkých zemiakov v dostatočnom predstihu. Uistite sa, že sú zdravé a naozaj pekné. Potom ich rozložte na miesto s nižšou teplotou (približne 15 stupňov Celzia) a nechajte ich niekoľko týždňov klíčiť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zaradiť do každodenného jedálnička. Cholesterol začne klesať v krátkom čase

Zemiakový substrát

Pre takto pestované zemiaky si budete musieť pripraviť vlastný substrát. Pridajte dva diely kompostu k jednému dielu zeminy. Pridajte aj trochu dreveného popola, ktorý pomôže zemiakom dodať výživu a čiastočne ich ochráni aj pred škodcami. Popol však musí byť z pravého dreva a nemal by obsahovať žiadne iné spálené zvyšky.

Poďme sadiť!

Konečne nastal čas na sadenie. Na dno kvetináča dajte vyššiu vrstvu substrátu a do nej zasaďte naklíčené zemiaky. Nechajte im dostatok miesta, ale nesaďte ich príliš nahusto. Zatlačte ich do substrátu a potom prikryte ďalšou vrstvou vysokou 10 až 15 cm. Zemiaky zalejte, umiestnite kvetináč tak, aby mala rastlina dostatok svetla a tepla, a nechajte ich rásť. Keď rastlina začne rásť, nechajte ju narásť do výšky a potom ju opäť prikryte pripraveným substrátom tak, aby z pôdy vyčnieval len vrch rastliny. Keď vyplníte celý kvetináč, nechajte rastlinu v pokoji rásť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí jedna lyžička denne. Regeneruje pečeň a redukuje vrásky na tvári

Na konci leta si môžete pozbierať úrodu a získať niekoľko kilogramov vlastných doma vypestovaných zemiakov.

Ak neviete stále ako, pozrite si niekoľko návodov na Youtube. Tu vám prinášame jeden, ako zasadiť zemiaky doma vo vedre či vo vreci na balkóne:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *