Slováci budú piť ešte viac chémie v nápojoch a ešte aj zdražia

potraviny nakup e1679681339516

V snahe o konsolidáciu verejných financií, vláda zvažuje zavedenie novej spotrebnej dane na sladené nápoje. Podobný krok už zvážila aj predchádzajúca úradnícka vláda. Tento návrh však podľa Jannisa Samarasa, majiteľa a šéfa českého výrobcu nápojov Kofola, môže mať nečakané dôsledky. Píše o tom portál zoznam.sk

Samaras v rozhovore pre Hospodárske noviny varuje, že zavedenie dane by mohlo viesť k masívnemu prechodu výrobcov od cukru k umelým sladidlám. Ako príklad uvádza situáciu v Chorvátsku, kde po zavedení dane klasické sirupy takmer zmizli z trhu, nahradené nápojovými koncentrátmi obsahujúcimi umelé sladidlá.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  XL vajíčka na veľkonočnom stole? Pred kúpou si to dvakrát premyslite

Podľa návrhu by zdanenie litra sladeného nápoja s obsahom cukru mohlo predstavovať 40 centov a liter sirupu by sa zdanil sumou 2,40 eura. Takéto opatrenie by mohlo zdvihnúť ceny niektorých produktov až na dvojnásobok, čo by mohlo mať výrazný vplyv na sociálne najslabšie skupiny obyvateľstva, pre ktoré sirupy predstavujú ekonomickú alternatívu nápojov.

Vláda predpokladá, že zdanenie by mohlo priniesť štátu ročné príjmy vo výške 240 miliónov eur. Samaras však upozorňuje, že skutočné príjmy by mohli byť nižšie, najmä ak by došlo k úplnému vymiznutiu sirupov z trhu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zabudnite na čistenie práčky octom. Existuje lepší spôsob

Zavedenie dane na cukor nie je novinkou. V súčasnosti má takúto daň zavedených 12 štátov, vrátane Mexika a Francúzska. Cieľom je zníženie spotreby cukru a boj proti obezite. Avšak, ako ukazujú príklady niektorých krajín, výsledky sú rozpačité. Napríklad v Dánsku bolo takéto opatrenie nakoniec zrušené, keďže spotreba sladených nápojov nezávisela od dane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *