Slováci dnes večer budú vidieť padať hviezdu za hviezdou. Sledujte meteorický roj

meteority
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nad našimi hlavami sa pripravuje ďalšia fascinujúca nebeská udalosť. Meteorický roj Orionid dosiahne svoj vrchol dnes v noci, z 20. na 21. októbra. Ide o jeden z najznámejších meteorických rojov, ktorý môžeme pozorovať zo severnej pologule. Orionidy sú charakteristické svojou jasnosťou a mimoriadnou rýchlosťou, pričom svetelné stopy po meteoroch môžu na oblohe pretrvávať aj niekoľko minút. Informuje o tom imeteo.sk

Nočné nebeské divadlo

Posledné dni boli bohaté na rôzne astronomické úkazy. Okrem kométy C/2023 A3, ktorá bola viditeľná aj nad Slovenskom, a telekomunikačných satelitov Starlink, sa obloha rozžiarila aj vďaka nedávnemu supersplnu a na východe Slovenska potešila polárna žiara. Tento týždeň však vrcholí ďalšia udalosť – meteorický roj Orionid, ktorý pozorovateľom poskytne nezabudnuteľný zážitok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trik, ako bez námahy odstrániť lepky zo sklenených pohárov na zaváranie

Kedy a kde sledovať Orionidy?

Roj Orionid je viditeľný počas celého októbra a prvých dní novembra, no jeho maximum pripadá práve na dnešnú noc. Ak sa chystáte pozorovať, najlepšie podmienky sú medzi polnocou a druhou hodinou ráno, keď sa radiant roja – bod, z ktorého meteory zdanlivo vylietajú – nachádza najvyššie na oblohe. Radiant Orionid leží v blízkosti jasnej hviezdy Betelgeuze v súhvezdí Orion, ktoré je dobre rozpoznateľné v jesennej nočnej oblohe. Na sledovanie meteorov sa odporúča vybrať si miesto mimo mestských svetiel, kde je minimálne svetelné znečistenie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyrastá nám stratená generácia. Mladí sú nešťastní a psychicky na tom zle

Čo sú Orionidy?

Meteorické roje vznikajú, keď Zem prechádza cez prúdy úlomkov, ktoré zanechali kométy. V prípade Orionid ide o úlomky z Halleyovej kométy, ktorá sa ku Slnku vracia približne každých 76 rokov. Keď tieto kúsky prachu a kamenia narazia na našu atmosféru, vďaka vysokej rýchlosti začnú horieť a vytvárajú svetelné stopy – meteory. Rýchlosť Orionid je až 66 kilometrov za sekundu, čo z nich robí jedny z najrýchlejších meteorov, ktoré môžeme vidieť.

Halleyova kométa a jej dedičstvo

Halleyova kométa, ktorá bola naposledy viditeľná v roku 1986, je pôvodcom nielen Orionid v októbri, ale aj meteorického roja Eta Aquarid, ktorý sa objavuje v máji. Na ďalší prechod Halleyovej kométy okolo Slnka si však budeme musieť počkať až do roku 2061. Medzitým si môžeme užívať krásy neba, ktoré nám tento roj prináša.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Denný horoskop na pondelok 17. marca 2025

V skratke

Dnes v noci dosiahne meteorický roj Orionid svoj vrchol. Tento roj, známy svojou jasnosťou a rýchlosťou, pochádza z úlomkov Halleyovej kométy. Najlepší čas na jeho pozorovanie je medzi polnocou a druhou hodinou ráno, pričom svetelné stopy meteorov môžu na oblohe vydržať aj niekoľko minút. Na sledovanie sa odporúča nájsť miesto mimo svetelného znečistenia, ideálne mimo miest.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *