Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje verejnosť na rastúce nebezpečenstvo spojené s podvodníkmi na online zoznamkách. Podľa odhadov môže byť až desať percent všetkých profilov na týchto platformách fiktívnych, čo znamená, že každý desiaty profil by mohol byť úplne vymyslený.
Podvodníci využívajú rôzne techniky a stratégie, aby oklamali nič netušiace obete. V čase, keď je online zoznamovanie čoraz populárnejšie, stávajú sa tieto praktiky ešte zákernejšími. Cieľom týchto zločincov môže byť čokoľvek od finančného obohatenia až po potrebu zvýšiť si ego. Vytvárajú falošné profily, budujú vzťahy a nakoniec žiadajú o finančnú pomoc, alebo sa snažia zlepšiť svoj obraz pomocou fotografií, ktoré ich zobrazujú v lepšom svetle, pričom na to využívajú aj umelú inteligenciu.
Ako rozpoznať falošný profil: Praktické rady od NBÚ
1. Prezradí o sebe len veľmi málo. Neodpovedá na otázky alebo otáča záujem na vás.
2. To, čo vám píše, si často odporuje alebo nedáva zmysel.
3. Všetko znie ako z filmu? Pravdepodobne si vás nenašiel bohatý podnikateľ, lekár ani princ, ktorý potrebuje vašu pomoc, ale len podvodník, ktorý vás chce využiť.
4. Snažte sa ho nájsť na iných sociálnych sieťach. Zamerajte sa na fotografie, informácie aj na to, koľko má sledovateľov a koľko ľudí sleduje. Ak nemá takmer žiadnych sledovateľov alebo priateľov, mali by ste spozornieť.
5. A čo fotky, ktoré pridáva? Falošné profily často vykrádajú fotografie z iných profilov alebo z fotobánk. Overujte si ich. Umelá inteligencia im však opäť uľahčí prácu a vytvorí im aj takú fotografiu, ktorú nenájdete cez vyhľadávače. Je však nepravdepodobné, že by vedela vytvoriť viac fotografií, na ktorých by bol ten istý človek v iných situáciách.
6. Ako vám píše? Tvrdí, že je cudzinec, no napriek tomu vám píše v lámanej slovenčine? Alebo to vyzerá, ako keby na všetko používal prekladač? Opäť vás možno kontaktoval práve podvodník.
7. Nadväzuje konverzáciou prirýchlo a páči sa mu presne to isté, ako vám? Mať rovnaké záľuby je pekné, no netreba zabúdať na zdravú podozrievavosť.
8. Pýta od vás peniaze, lebo potrebuje pomoc a na nikoho iného ako na vás, sa nemôže spoľahnúť. Okamžite prerušte kontakt, neposielajte mu ŽIADNE peniaze a nahláste profil. Kontaktovať môžete aj políciu.
NBÚ dôrazne odporúča verejnosti, aby bola pri online zoznamovaní mimoriadne opatrná a dodržiavala základné bezpečnostné princípy. V prípade akýchkoľvek podozrení je dôležité zachovať zdravý rozum a neváhať kontaktovať príslušné orgány.
redakcia Plénum.sk