Slováci sa v Chorvátsku sťažujú. To naozaj toto pláva v mori?

chorvatsko plaze

Vážny problém so špinou na chorvátskych plážach pretrváva aj v tejto letnej sezóne. More, ktoré bolo kedysi krásne čisté, je dnes minulosťou a pláže, ktoré boli kedysi obľúbenými miestami na rekreáciu, sa stali miestami, kde sa návštevníci musia brodiť výkalmi a rôznymi druhmi špiny.

Pláže v Chorvátsku sú špinavé a od výkalov

Tento problém sa objavil prekvapujúco skoro v tomto roku, ešte pred začiatkom vrcholu turistického ruchu, ktorý zvyčajne prispieva k znečisteniu mora a pláží. Niekoľko pláží už neprešlo hygienickými testami. Táto situácia je pravdepodobne spôsobená silnými prívalovými dažďami, ktoré spláchli hromady výkalov zo zle fungujúcej kanalizácie priamo do mora.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zbytky chleba nevyhadzujte. Ani neviete, ako sa dajú použiť v domácnosti

Podľa správ samotných turistov sú niektoré pláže už veľmi zapáchajúce a neporiadok je viditeľný na prvý pohľad. Najhoršia situácia je na plážach Bibirska, Zagori-západ a Zagori-východ, ktoré sa nachádzajú v okolí obľúbeného letoviska Novalja na rušnom ostrove Pag. Tu situácia dosiahla taký stav, že sa úrady rozhodli pláže až do odvolania uzavrieť. Nepríjemný stav týchto pláží však nie je len estetickou záležitosťou, pretože analýzy odhalili aj prítomnosť nebezpečných baktérií, ktoré môžu ohroziť zdravie kúpajúcich sa turistov.

Slováci sa v Chorvátsku sťažujú

Problémy so znečistením pláží však hlásili aj slovenskí turisti v oblasti Makarskej. „Opäť sa to deje. Minulý rok bolo more znečistené, ale to bolo minimálne v júli. Predpokladali sme, že v júni by to nemuselo byť také zlé, ale výkaly sú stále prítomné. Reštaurácie na pobreží tu vyhadzujú odpad priamo do mora,“ sťažuje sa Viktória, ktorá s rodinou dovolenkuje v jednom z miestnych kempov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto s vami urobí jeden strúčik cesnaku, ak ho budete jesť denne

Situácia so špinou na chorvátskych plážach je alarmujúca a vážne ohrozuje zdravie a pohodlie turistov. Je nevyhnutné, aby chorvátske orgány okamžite prijali opatrenia na zlepšenie hygienických podmienok na plážach a vyriešili problémy s odpadovými vodami. Turistický priemysel je pre Chorvátsko dôležitým zdrojom príjmov, a preto je nevyhnutné zabezpečiť návštevníkom príjemný a bezpečný pobyt na chorvátskom pobreží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *