Čaj z rastliny, ktorá vám dodá energiu, nebudete unavený cez deň a dodá vám chuť do života

cup 3524199 1920

Vedeli ste, že medovka lekárska, známa aj ako Melissa officinalis, môže povzbudiť hormonálnu činnosť vášho tela a pomôcť pri problémoch so štítnou žľazou? Táto úžasná rastlina sa v kombinácii s ďalšími bylinami využíva na liečbu rôznych zdravotných problémov.

Čo proti únave, ospalosti, slabej energii, nadúvaniu, plynatosti, plnému bruchu či depresii?

Ak trpíte astmou, bolesťami hlavy, žalúdočnými alebo maternicovými kŕčmi, chorobami žalúdka, dýchacími problémami, chronickej bronchitídy, migrénami, plynatosťou, únavou, vracaním, hnačkou alebo slabosťou, medovka môže byť pre vás prospešná.

Jedným z ďalších účinkov medovky je jej schopnosť pomôcť srdcu pri zvládaní každodenného dlhodobého stresu. Je preto odporúčané preventívne užívať medovku, najlepšie v kombinácii s kvetom hlohu. Osoby trpiace angínou pectoris by mali piť dve šálky zmesi medovky, archangeliky lekárskej a rozmarínu dvakrát ročne počas štyroch mesiacov, každý deň.

Na liečebné účely sa zbierajú listy medovky pred kvitnutím a celá rastlina počas kvitnutia, vrátane strúk a listov. Pri sušení treba byť opatrný a vykonávať ho v tieni, pričom sušenú medovku neskladujte v plechových nádobách.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Všimli ste si biele vlákna v paradajke? Povieme vám, či ju môžete jesť

Najdôležitejšou liečivou zložkou medovky je jej veľmi prchavá vonná silica, ktorá jej dodáva charakteristickú vôňu a účinnosť.

Jedným z najznámejších nápojov z medovky je Karmelitská voda, ktorej receptúru vyvinuli karmelitánky už v stredoveku. Legenda hovorí o ľuďoch, ktorí sa vďaka pravidelnému užívaniu tejto vody počas raňajok dožili až sto a viac rokov. Karmelitská voda sa používa ako prírodný liek na depresie, búšenie srdca, migrény, napätie, podráždenosť, únavu, mdloby a nočné dýchanie. Môže byť tiež použitá pri masážach. Na prípravu tejto vody budete potrebovať liter alkoholu (vodka, rum, koňak alebo brandy), sušené kvety medovky, bio citrónovú kôru, koreň archangeliky lekárskej, koriander, muškátový oriešok, škoricu a klinčeky.

Pre zvýšenie chuti do jedla sa odporúča konzumovať listy medovky samostatne alebo v kombinácii s horkými bylinkami. Éterický olej z medovky sa využíva vo farmácii, parfumérii a kozmetike, a odporúča sa najmä tehotným ženám trpiacim nevoľnosťami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Starý záhradkár prezradil lacné a najlepšie hnojivo pre paradajky

Ak máte problémy so spánkom, vyskúšajte sladený čaj z medovky, ktorý účinne pôsobí pri nespavosti.

Medovka lekárska je skutočným pokladom prírody a jej blahodarné účinky sú známe už stáročia. Prečo teda nevyužiť jej liečivé vlastnosti a spraviť niečo dobré pre svoje zdravie?

Recept

Potrebujeme:

liter alkoholu (vodka, rum, koňak alebo brandy)

165 gramov sušených kvetov medovky

40 gramov bio citrónovej kôry

5 gramov koreňa archangeliky lekárskej

Postup:

Do sklenenej fľaše nalejte alkohol a pridajte všetky ostatné ingrediencie.

Nechajte v tieni dva týždne macerovať a potom pridajte:

65 gramov koriandra

12,5 gramov muškátového orieška

12,5 gramov škorice

1,5 gramu klinčekov

Nechajte v tieni ďalších sedem dní, potom sceďte do tmavej fľaše.

Užívanie:

Pite jednu až dve lyžice denne.

Na zvýšenie chuti do jedla úspešne pôsobí samotný list medovky a ešte efektívnejšie pôsobí, ak je zmiešaný s horkými bylinkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *