Slováci stále nevedia nastaviť správnu teplotu prania a ničia si oblečenie

pracka 1

Na Slovensku panuje mýtus, že bielizeň sa má prať pri najvyššej možnej teplote. Iba vtedy bude nielen bez škvŕn, ale aj bez všetkých baktérií, vírusov a iných zárodkov. Preto mnohé ženy v domácnosti stále perú oblečenie pri 60 °C častejšie, ako by mali, nehovoriac o 90 °C. Ako je to teda s týmito teplotami prania?

Nie je potrebné vyvariť

V dobe kvalitných práčok, pracích prostriedkov, odstraňovačov škvŕn a jednorazových plienok už len zriedkakedy potrebujete klasické vyváranie. Vždy, keď chcete nastaviť teplotu na 90 °C, zamyslite sa, či to naozaj potrebujete. Táto teplota môže byť k oblečeniu dosť nepriaznivá.

Prečo obmedziť pranie na 60 °C?

Je fakt, že 60 °C zbaví bielizeň škvŕn o niečo ľahšie ako nižšie teploty. Zároveň je to vhodná teplota pre posteľnú bielizeň, uteráky a silne znečistené oblečenie. To je však asi tak všetko. Navyše, prevádzkové náklady sú pri praní na 60 °C až o polovicu nižšie v porovnaní so 40 °C! A pokiaľ ide o baktérie, niektoré druhy baktérií a vírusov bez problémov prežijú 60 °C. Preto je lepšie vybrať si dobrý prací prostriedok, účinne ošetriť škvrny a prať radšej pri 40 °C.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sršne a osy sa u vás neukážu. Stačí toto zaliať horúcou vodou

Čo prať pri 50 °C?

Pri tejto teplote nemusíte prať nič, zvyčajne sa odporúča prať pri 40 °C alebo 60 °C, ale ak nemôžete inak, perte zmes polyesteru a bavlny, bavlny a viskózy alebo nylonu.

Zlatá stredná cesta? 40 °C

Toto je najuniverzálnejšia teplota pre bavlnu, syntetiku, ľan, viskózu alebo akryl. Poradí si s odolnejšími škvrnami a zároveň je k bielizni relatívne šetrná.

Mali by sme prať pri 30 °C len vo výnimočných prípadoch?

Vôbec nie. Nižšie teploty sú skvelé nielen pre spodnú bielizeň, jemné oblečenie, ako je vlna a hodváb, ale aj pre oblečenie, pri ktorom chcete zachovať čo najbohatšie farby. A dokonca sa v nej môže prať aj klasická syntetika, pokiaľ nie je zafarbená odolnými škvrnami. Navyše pri praní na 30 °C sa spotrebuje o 38 % menej energie ako pri praní na 40 °C, takže pomáhate planéte aj svojej peňaženke.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Osviežuje v horúčavách a upokojuje telo. Doma ho pijeme po litroch

A čo pranie pri 20 °C?

Pranie pri 20 °C v porovnaní s praním pri 40 °C znižuje prevádzkové náklady v priemere o 62 %. Táto teplota by mala stačiť na pranie bežne znečisteného oblečenia, najmä ak vymeníte bežný sypký prací prostriedok za tekutý gél. Samozrejme, v prípade viac znečisteného oblečenia je bezpečnejšie nastaviť práčku na o niečo vyššiu teplotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *