Chodíte na „veľkú“ takto často? Hrozí vám rakovina

zachodova doska

Vyprázdňovanie sa u jednotlivých ľudí značne líši. Niektorým ľuďom stačí chodiť na veľkú každý deň – aj dvakrát, iným naopak stačí raz za dva dni a dotyčný je zdravý. Je dôležité vedieť, že vyprázdňovanie ovplyvňuje viacero faktorov – pitný režim, vek, aktivita, anamnéza, ale aj hladina hormónov v tele. Ako sme už spomínali, každý sme iný, ale ak navštevujete toaletu s takouto intenzitou, majte sa na pozore.

Boli vykonané štúdie

V roku 2004 bola v časopise The British Journal of Cancer uverejnená správa, v ktorej bolo uvedených niekoľko štúdií, ktoré boli vykonané v súvislosti so zápchou a rakovinou hrubého čreva. Lekári a ďalší odborníci zistili, že ľudia, ktorí chodili na veľkú len raz za šesť dní, mali o niekoľko percent vyššie riziko rakoviny hrubého čreva. Bolo to v porovnaní s ostatnými, ktorí chodili na toaletu každý deň alebo každý druhý deň.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Venčiť mačku vonku vôbec nie je v poriadku. Toto je dôvod

Autori vykonanej štúdie tiež odhalili, že s rakovinou hrubého čreva súvisí aj chronická zápcha. Preto je veľmi dôležité, aby ste sledovali svoje vyprázdňovanie, a ak naozaj nechodíte pravidelne, zaraďte do svojho jedálnička dostatok vlákniny, čistej vody a pravidelný pohyb. Obmedzte príjem pšenice, sladkostí a spracovaných potravín.

Čo s riedkou stolicou a rakovinou čriev?

Byť v strehu vás môže nútiť nielen zápcha, ale aj naopak riedka stolica. Štúdia na 25 663 mužoch a ženách vo veku 45 až 79 rokov odhalila, že pravidelná riedka stolica je až trikrát spojená so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva. A to v porovnaní s normálnou stolicou. Preto je vždy dôležité konzultovať každú zmenu so svojím praktickým lekárom. Ak máte hnačku, ktorá trvá tri dni alebo dokonca týždeň, vo väčšine prípadov nejde o nič vážne a problém jednoducho zmizne. Na druhej strane, ak je problém dlhodobejšieho charakteru, neváhajte sa o ňom zmieniť svojmu lekárovi.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čo sa stane s kávou, keď si ju ohrejete v mikrovlnke. Toto by ste mali vedieť

Určite je vhodné vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré môžu ochorenie spustiť, čo sú, samozrejme, nízka fyzická aktivita, strava bohatá na červené mäso, fajčenie, alkohol a mnohé ďalšie. Ak sa u vás vyskytne zapečená krv v stolici, čierna stolica alebo časté bolesti brucha, náhle vyčerpanie železa, poraďte sa so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *