Vedeli ste, že váš telefón obsahuje viac baktérií ako záchodová misa? Neveríte tomu? Stačí sa len trochu ponoriť do výskumu, aby ste sa presvedčili, že obrazovka vášho smartfónu je živnou pôdou pre mikroorganizmy, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné. Vedci tvrdia, že pravidelná dezinfekcia telefónu je povinnosťou každého z nás. Ako často by ste to mali robiť a aké výrobky by ste mali používať?
Priemerný používateľ kontroluje svoj smartfón až 47-krát denne! Zakaždým telefón chytíme a nanesieme naň množstvo baktérií, ktoré sa na jeho povrchu množia. Zatiaľ čo ruky si pravidelne čistíme, na dezinfekciu telefónu myslí málokto. Je to veľká chyba, ktorá nás môže vyjsť draho.
Čím by ste mali dezinfikovať svoj telefón?
Nezabúdajte, že väčšina smartfónov nie je vodotesná a veľkorysé postriekanie tela čistiacim prostriedkom môže skončiť zaplavením a trvalým poškodením zariadenia. Čistite len vonkajšie časti, ako sú boky obrazovky a zadná strana, a ak nosíte telefón v puzdre, je nevyhnutné utrieť kryt. Rovnako treba zaobchádzať aj s telefónmi s certifikátom vodotesnosti a ich umývanie pod tečúcou vodou môže byť veľmi nebezpečné.
Keď už máme teóriu za sebou, je potrebné odpovedať na otázku – aké čistiace prostriedky by ste mali používať na dezinfekciu telefónu? Začnite tým, že si pripravíte mäkkú handričku z mikrovlákna, ktorá nepoškriabe obrazovku ani kryt smartfónu. Najlepší čistiaci prostriedok, ktorý môžete použiť na čistenie, je čistič skla zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Stačí navlhčiť handričku a dôkladne utrieť obrazovku, potom ju vyleštiť do sucha. Niektorí ľudia tvrdia, že je dobré čistiť obrazovku zriedeným liehom, ale je to dosť riskantné a mali by ste si uvedomiť, že ak sa látka dostane do štrbín smartfónu, môže dôjsť ku skratu a poškodeniu zariadenia.
Ako často by ste mali telefón dezinfikovať?
Najrelevantnejšia odpoveď na uvedenú otázku je „tak často, ako je to možné“, ale predpokladá sa, že optimálne bude utrieť obrazovku telefónu raz denne za predpokladu, že nebola silne znečistená a nepotrebuje okamžitú starostlivosť. V takom prípade špinavý displej nevyzerá veľmi esteticky a narúša prezentáciu obrazu. Neberte si telefón na toaletu ani ho neklaďte na špinavú podlahu vo verejných priestoroch. Z toalety si odnášame množstvo nebezpečných baktérií, ktoré nám pristanú na rukách, tvári a môžu sa dostať do tela.
Veľmi podobný princíp platí aj pre tablety, počítače a notebooky. Aj tie by sa mali čistiť čo najčastejšie, ale pri monitoroch sa to robí iným spôsobom. Nemôžeme používať čistiace prostriedky na sklo, iba špeciálne čistiace prostriedky na obrazovky. Smartfón pokrytý sklom nebude zle reagovať na chemické zlúčeniny, zatiaľ čo obrazovka, ktorá takúto ochranu nemá, sa môže trvalo poškodiť. Vhodné čistiace prostriedky možno zakúpiť vo všetkých obchodoch s elektronikou a na internetových aukciách.