Slováci to pili za socializmu stále. Dnes na to zabudli

kava
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Dnes dominuje espresso či filtrovaná káva, no v minulosti bola situácia iná. V časoch socializmu, keď bola pravá káva luxusným tovarom – drahá a ťažko dostupná – sa v slovenských domácnostiach tešil veľkej obľube kávovinový nápoj. Dnes, po rokoch zabudnutia, si opäť nachádza cestu k našim šálkam. Presviedča nielen svojou jemnou chuťou, ale aj pozitívnym vplyvom na zdravie.

Čo je kávovinový nápoj?

Ide o bezkofeínový nápoj vyrábaný z pražených obilnín, ako sú raž, pšenica či jačmeň, no často obsahuje aj cukrovú repu a koreň čakanky. Je nízkokalorický – 100 gramov obsahuje iba 5 až 50 kalórií, v závislosti od konkrétneho zloženia.

V obchodoch je dostupný v rôznych formách – instantný, granulovaný, v sáčkoch alebo sypaný, ktorý si vyžaduje varenie. Práve táto tradičná príprava u mnohých evokuje spomienky na detstvo.

Aj keď si ho často spájame s obdobím socializmu, jeho história siaha oveľa ďalej. Na územie dnešného Poľska sa dostal už v 13. storočí a prvá továreň na jeho výrobu vznikla v roku 1818 vo Włocławku. Samotný nápoj pritom pochádza z Holandska.

Prečo zaradiť kávovinový nápoj do jedálnička?

Tento nápoj je nielen chutnou spomienkou na minulosť, ale aj zdravou súčasťou každodennej životosprávy. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré prospievajú nervovej sústave a pokožke. Nájdeme v ňom aj cenné minerály – zinok, horčík, fosfor, draslík či selén.

Kávovinový nápoj je takisto bohatým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá podporuje trávenie, zlepšuje metabolizmus a pomáha predchádzať zápche. Vďaka čakanke, ktorá obsahuje inulín, pozitívne vplýva aj na črevnú mikroflóru.

Aj keď neobsahuje kofeín, dokáže mierne povzbudiť. Vysoký obsah sacharidov podporuje mozgovú činnosť, zlepšuje koncentráciu a dodáva energiu. Antioxidanty prítomné v nápoji pomáhajú chrániť organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov a prispievajú k prevencii srdcovo-cievnych ochorení, aterosklerózy a niektorých typov rakoviny.

Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí nemôžu konzumovať klasickú kávu – teda napríklad tehotné ženy, deti, ľudia s ochoreniami srdca či tráviacimi problémami.

Ako si kávovinový nápoj vychutnať?

Tento jemný nápoj výborne chutí s mliekom, medom alebo cukrom – no treba myslieť na to, že tieto prísady zvyšujú jeho kalorickú hodnotu. Skvelým doplnkom sú aj koreniny ako škorica, kardamóm, vanilka, aníz či kakao, ktoré obohacujú jeho chuť a zároveň podporujú zdravie.

Kávovinový nápoj nájde svoje miesto aj v kuchyni ako súčasť dezertov. Skvelo chutí v kombinácii s vanilkovou zmrzlinou alebo ako základ na prípravu osviežujúcich sorbetov. Možnosti jeho využitia sú pestré a kreatívne.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *