Slováci už úplne žijú z ruky do úst, míňajú sa nám úspory

cashbox g36bcaeb6c 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Inflácia na Slovensku spôsobuje rast cien, no zatiaľ nemá vplyv na spotrebu domácností. Napriek vyšším cenám, Slováci stále míňajú a prestali sporiť. Podľa analytika Michala Marenčáka z Národnej banky Slovenska (NBS) sa reálna spotreba domácností nezmenila, aj keď príjmy obyvateľov stagnovali v dôsledku inflácie. Inými slovami, ľudia kupovali viac tovarov a služieb, aj keď si mohli dovoliť menej v porovnaní s predpandemickým obdobím. Jediné obdobie, kedy dochádzalo k poklesu spotreby, boli pandemické lockdowny. Píše o tom v článku portál ekonomika.pravda.sk

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Štvrtok Slovensko zasiahnu poriadne búrky v týchto okresoch

Disponibilné príjmy sú zhruba rovnaké ako v roku 2019, ale reálna spotreba je vyššia o približne sedem percent. Dochádza teda ku výraznému rozdielu medzi príjmami a spotrebou.

Spotrebitelia neodkladajú peniaze zo svojich príjmov do úspor a miera úspor na disponibilnom príjme domácností neustále klesá. V 4. štvrťroku 2022 dosiahla miera úspor len dva percentá, čo znamená, že domácnosti spotrebovali takmer všetky svoje príjmy, uvádza ďalej pravda.sk

Hoci Slováci majú ešte úspory v bankách, ich objem sa zmenšil v dôsledku vysokého tempa inflácie. V októbri 2022 bolo na bežných účtoch v bankách viac ako 51,7 miliardy eur, ale ku koncu marca 2023 to bolo len 49,5 miliardy eur. Tieto úspory však NBS nezahrňuje do analýzy, pretože ich považuje za fixné. Okrem úspor v bankách majú Slováci aj investície vo fondoch spravovaných správcovskými spoločnosťami, ktoré dosahujú celkový objem 11,87 miliardy eur.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Kávovú usadeninu viete využiť nie len v záhrade. Tu vám ušetrí peniaze

Rastúce ceny sa tiež prejavujú v drahších úveroch. Nielen istina, ale aj úrok vplýva na splátky úverov, ktoré sa zvyšujú v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Napríklad priemerný úrok nového poskytnutého úveru na bývanie sa zvýšil z 0,87 percenta v novembri 2021 na 3,63 percenta v marci 2023. Vyššie splátky úverov sa budú postupne prejavovať v budúcnosti, keďže väčšina úverov sa bude refinancovať až po roku 2024.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prečo cesnak na jar žltne? Najčastejšie príčiny a domáce prírodné riešenia pre zdravú úrodu

Aj keď inflácia zatiaľ neovplyvňuje spotrebu plošne, je možné, že v budúcich mesiacoch budeme svedkami poklesu spotreby. Rast cien a drahšie úvery budú mať vplyv na spotrebiteľské správanie, a to aj napriek tomu, že zatiaľ Slováci neobmedzujú svoju chuť míňať peniaze.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *