Slovenská vláda predstavila nový návrh zákona o národných obranných silách, ktorý má posilniť bezpečnosť krajiny, informujú tvnoviny.sk
Minister obrany Robert Kaliňák chce vytvoriť systém aktívnych záloh, kde by dobrovoľníci mohli absolvovať výcvik a za účasť získať finančnú odmenu. Tento model sa inšpiruje praxou v zahraničí a prichádza v čase, keď sa bezpečnostná situácia v Európe stále viac komplikuje.
Povinná vojenská služba sa nevracia, ale obranné zálohy dostanú priestor
Hoci v minulosti bola povinná vojenská služba súčasťou života mladých mužov na Slovensku celých 137 rokov, jej éra sa skončila pred dvoma desaťročiami. Premiér Robert Fico jednoznačne vylúčil jej obnovenie. „Na Slovensku povinná vojenská služba nie je na stole,“ vyhlásil.
Namiesto toho prichádza návrh na vytvorenie národných obranných síl, ktoré budú pozostávať z troch hlavných zložiek – operačných, pohotovostných a branných záloh. Minister Kaliňák zdôraznil, že systém bude otvorený pre širokú verejnosť a fungovať bude na dobrovoľnej báze.
Dobrovoľný výcvik s finančnou odmenou
Záujemcovia o službu v zálohách sa môžu prihlásiť na výcvik v trvaní 20 dní, po ktorom nasleduje 10-dňová pohotovosť. Za úspešné absolvovanie tejto etapy dostanú účastníci príspevok 3000 eur. Tí, ktorí sa zapoja len na 14 dní, môžu rátať s polovičnou odmenou.
Generál vo výslužbe Pavel Macko tento koncept podporuje: „Myšlienka účasti v aktívnych zálohách je dobrá. Ľuďom to umožní získať kvalitný výcvik, privyrobiť si, pripraviť sa brániť svoju vlasť a zároveň pokračovať vo svojej civilnej kariére.“
Minister Kaliňák priznal, že zatiaľ nevie odhadnúť, aký bude o projekt záujem. Zároveň však zdôraznil, že účasť je dobrovoľná a nikto nebude do služby nútený.
Riziko pasivity: Bez obrany môže byť krajina zraniteľná
Bezpečnostní experti upozorňujú, že v čase narastajúcich geopolitických hrozieb by Slovensko nemalo zanedbávať obranu. Generál Macko v tejto súvislosti pripomenul dôležitú historickú lekciu: „Kto nechce živiť vlastnú armádu, môže sa mu stať, že bude živiť cudziu.“
Podobné iniciatívy sa objavujú aj v zahraničí – napríklad v Poľsku sa dokonca diskutuje o návrate povinnej vojenskej služby pre mladých mužov. Tamojšia verejnosť sa k tejto myšlienke stavia prekvapivo pozitívne.
Zostáva otázne, či si slovenský model dobrovoľných záloh získa dostatočnú podporu verejnosti. Ministerstvo obrany verí, že ponuka atraktívneho výcviku a finančnej motivácie osloví záujemcov, ktorí chcú prispieť k obrane krajiny bez toho, aby museli meniť svoj civilný život.