Slováci začínajú byť neplodní, umiera nám viac ľudí ako sa narodí

neplodni

Neplodnosť a stúpajúci počet úmrtí oproti počtu novonarodených sú alarmujúcimi javmi, ktoré postihujú Slovensko, ako naznačujú najnovšie údaje zverejnené Štatistickým úradom. Tento trend vyvoláva obavy, pretože má značný vplyv na demografickú situáciu krajiny. Okrem toho, neplodnosť sa stala stále častejším problémom a postihuje takmer 20 percent párov, a to nielen ženy, ale aj mužov, uvádza portál RTVS

Podľa Martina Petrenka, špecialistu na reprodukčnú medicínu, je neplodnosť zapríčinená problémom muža v 30 percentách prípadov a problémom ženy v ďalších 30 percentách.

Zvyšných 40 percent tvoria kombinácia problémov oboch partnerov a prípady nevysvetliteľnej neplodnosti. Medzi postihnutých patrí aj pán Stanislav, ktorý sa s touto ťažkosťou osobne stretol.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  5 znakov, že máte málo pohybu. Takto vám to telo ukáže

Pán Stanislav uviedol: „Na začiatku bolo pre mňa ťažké si uvedomiť, že ako mladý muž by som mal mať nejaký reprodukčný problém. Postupne som to však prijal ako chorobu, ktorá sa dá vyliečiť, niečo, čo sa dá prekonať, ak sa na to človek sústredí.“ Lekári stále pátrajú po príčinách neplodnosti. Medzi najčastejšie známe faktory patria obezita, cukrovka, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu.

Podľa Petrenka je tiež dôležité zohľadniť životné prostredie: „Mnoho ľudí nemá ani tušenie, čo vdechujeme a čo pijeme vo vode. Nevieme, aké prímesi, antibiotiká, pesticídy a insekticídy obsahuje. Tieto škodliviny ovplyvňujú bunky nielen žien, ale aj mužov, a tým narušujú plodnosť.“ V minulosti sa považovalo za normálny počet spermií v ejakuláte 100 miliónov na mililiter, no podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa dnes považuje za normálne číslo 15 miliónov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dôvod, prečo by ste nemali pred spaním chodiť do sprchy

Odborníci odporúčajú mužom, aby sa nehanbili vyhľadať pomoc v ambulancii reprodukčnej medicíny. Ak sa rozhodnú odkladať otcovstvo, je vhodné uvažovať o zmrazení spermií.

Stúpajúca miera neplodnosti a narodení menej detí než úmrtí naznačujú potrebu riešiť problémy s reprodukčným zdravím na Slovensku. Je dôležité, aby sa verejnosť, spolu s odborníkmi a politikmi, zamerala na zlepšenie tohto stavu a zabezpečila budúcnosť demografického vývoja v krajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *