Slovákov čaká zdražovanie obľúbených nápojov, z ktorých však priberáme

sladene napoje dane

V očakávaní nového legislatívneho návrhu, ktorý by mohol priniesť zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, vyslali slovenskí potravinári otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi a jeho vláde. Píše o tom portál RTVS

V liste vyzývajú k zastaveniu plánovaného zvýšenia daňového zaťaženia potravín, varujúc pred následným zvyšovaním cien pre spotrebiteľov a ďalšou finančnou záťažou pre výrobcov.

Ministerstvo financií, ktoré sa snaží identifikovať nové zdroje príjmu pre štátny rozpočet, očividne zahrnulo do svojich plánov aj sladené nápoje. Navrhované opatrenia počítajú so zdanením týchto produktov na základe obsahu pridaného sladidla. Ministerstvo pritom poukázalo na medzinárodný trend, citujúc príklady viac ako 50 krajín, vrátane desiatich európskych, ktoré už takúto daň zaviedli.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ste po káve aj tak unavený? Prestaňte robiť túto chybu hneď ráno

Radovan Ďurana, analytik z INESS, vysvetľuje, že zvyšovanie spotrebných daní je obvyklým nástrojom vlád na získanie väčších príjmov od občanov. Jana Venhartová, riaditeľka slovenskej potravinárskej komory, zase poukazuje na potenciálne škodlivé dôsledky takéhoto opatrenia pre domácich výrobcov a celkový potravinársky priemysel, ako aj na možnosť rozšírenia dane na ďalšie potravinové kategórie.

Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd poukázala na riziko podpory nákupnej turistiky a negatívne dopady na lokálny trh a výrobu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vôbec to nie je káva, ktorá vyplavuje horčík z tela. Na vine sú iné nápoje

Na druhej strane, ministerstvo financií a zdravotnícki odborníci sa zhodujú na tom, že vyššie zdanenie by mohlo motivovať k zdravšiemu životnému štýlu, berúc do úvahy vážny problém obezity na Slovensku. Adela Penesová, obezitologička, v rozhovore pre RTVS zdôraznila vysokú spotrebu pridaného cukru a podporila myšlienku selektívneho zdanenia.

Aktuálny zámer zdanenia sladených nápojov je ešte stále v diskusnej fáze a ministerstvo financií avizuje, že po predložení zákona s konkrétnymi sadzbami bude priestor na ďalšie diskusie v nasledujúcom roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *