Slováci si pekne priplatia za tieto potraviny a výrobky. Vláda zvýšila dane

digitalne euro

Slovenská vláda schválila nové spotrebné dane, ktoré zvýšia ceny tabakových výrobkov a sladených nápojov. Zmena postihne nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, pričom daňové zaťaženie stúpne o 15 centov za liter pre klasické balené nápoje a šumienky a o 30 centov za liter pre energetické nápoje. Sirupy zdražejú o 1,05 eura za liter, uvádza portál spravy.rtvs.sk.

Očakávaný rast cien

Výrobcovia však tvrdia, že nová daň nie je spravodlivá. „Na trhu máme aj alkoholické nápoje, ktoré podliehajú novej spotrebnej dani, avšak v niektorých prípadoch je daň na alkohol nižšia ako na sladené nápoje. Očakávame extrémny nárast cien sladených nápojov až o 30 až 130 percent,“ vyhlásila výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucia Morvai.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí naliať do kanvice a vodný kameň zmizne úplne sám. Je to veľmi jednoduché

Drahšie cigarety

Zdraženie sa nedotkne len sladeného nealka. Fajčiari budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka, keďže cena krabičky cigariet stúpne približne o 40 centov. Nová daň sa okrem cigariet dotkne aj nikotínových vrecúšok a náplní do elektronických cigariet.

Analytik Marián Búlik upozornil na riziká spojené s rastúcimi cenami: „S rastúcimi cenami sa zvyšuje aj motivácia kriminálnych skupín pašovať na Slovensko väčšie množstvá tabakových výrobkov a predávať ich na čierno. Bude teda potrebné zvýšiť kontrolu schengenských hraníc.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Finančný prínos do štátneho rozpočtu

Vyššie spotrebné dane budú platiť od budúceho roka. Podľa portálu Tvnoviny.sk prinesú do štátneho rozpočtu 95 miliónov eur v budúcom roku a o rok neskôr už 236 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *