Toto je najlepšia finta proti slimákom v našich sadeniciach

slimaky zahrada

Práve sme presadili sadenice zeleniny do záhrady. Kvety začínajú kvitnúť a mladé rastliny sa šplhajú nahor. To znamená jediné – skutočnú úrodu pre slimáky, ktorí patria medzi hlavných škodcov na našich pozemkoch.

Malá populácia slimákov nie je až taká škodlivá, ale veľké množstvo týchto tvorov na našom pozemku sa môže vážne podpísať na úrode našich plodín. Čo môžete urobiť pre to, aby vaša záhrada nebola zaplavená slimákmi?

Slimáky a ulitníky – skutočná pohroma pre záhrady

Slimáky a ulitníky sú jedným z najčastejších škodcov v našich záhradách. Hoci vyzerajú pomerne nenápadne, ich zvýšená aktivita nezostane bez povšimnutia.

Slimáky môžu byť v malom množstve dokonca prospešné – živia sa odumretou organickou hmotou, požierajú hnijúce časti rastlín, ako aj burinu. Problém nastáva, keď sa populácia slimákov zvýši a začnú sa živiť zdravými rastlinami – zeleninou a kvetmi.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Skúsený záhradkár prezradil, ako využiť starý chlieb v záhrade. Je to zázrak

Slimáky milujú čerstvé listy a plody, ale obzvlášť si pochutnávajú na mladých výhonkoch rastlín, odhryzávajú sadenice a stromčeky. V krátkom čase môžu zničiť celú úrodu. Ukazuje sa však, že za výskyt slimákov v záhrade si často môžeme sami.

Čo priťahuje slimáky do záhrady?

Existuje niekoľko vecí, vďaka ktorým sa slimáky v našich záhradách cítia dobre. Okrem potravy, teda rastlín rastúcich na záhonoch, majú veľmi radi teplo a vlhkosť. Vlhká pôda je pre ne skutočným rajom.

Samozrejme, to neznamená, že by sme mali prestať zalievať naše rastliny. Existuje však jedna vec, ktorú robíme na zadržanie vody v pôde, ktorú slimáky a ulitníky milujú. Je to mulčovanie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Gulôčka z alobalu urobí v kúpelni zázraky. Vyskúšajte tento trik

Táto úprava spočíva v pokrytí povrchu substrátu, v ktorom sú rastliny zasadené, organickým alebo anorganickým materiálom. Tým sa zabráni odparovaniu vody a pôda zostane vlhká, čo je pre slimáky a ulitníky ideálne.

Chcete sa zbaviť slimákov? Buďte opatrní pri mulčovaní

Ak sa rozhodnete mulčovať, použite materiály, ktoré slimáky nemajú radi. Dobre poslúži rúno, drevná štiepka alebo kôra.

Najlákavejší pre slimáky je kompostový mulč. Rozkladajúce sa rastliny sú pre tieto mäkkýše pochúťkou, takže ak čelíte zamoreniu slimákmi, mulčovaniu kompostom sa radšej vyhnite. Prípadne je dobré rozkladajúci sa materiál v záhonoch dôkladne skontrolovať a škodcov odstrániť ručne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *