Slovenské domácnosti sa stretávajú s významnými problémami pri platení účtov za energie, pričom každá dvanásta domácnosť sa nachádza v situácii, ktorá spadá pod kategóriu tzv. energetickej chudoby. Hlavnou príčinou tejto situácie sú nízke príjmy, kvôli ktorým Slováci musia venovať väčšiu časť svojej výplaty na pokrytie bežných potrieb v porovnaní so zvyškom Európy. Píše o tom portál RTVS
Problémom sú najmä staršie budovy, ktoré neboli zrekonštruované a vyžadujú veľké množstvo energie na vykúrenie. Tieto domácnosti sú z veľkej časti tvorené takýmito budovami.
Podľa expertky Dušany Dokupilovej z prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied je potrebné, aby štát stanovil hranicu energetickej chudoby, aby mohol účinne poskytovať pomoc. Dokupilová vysvetlila: „Mnohí ľudia, ktorí venujú viac ako desať percent zo svojho príjmu na energie, jednoducho sa iba nehospodárne správajú. Definíciu si potrebujeme ohraničiť tak, aby sme vybrali ľudí, ktorí sú najohrozenejší a ktorým musíme my ako štát pomôcť.“ uvádza RTVS
Údaje naznačujú, že pomoc potrebuje každá dvanásta domácnosť, pričom v prípade jednorodičov je to každá šiesta domácnosť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už v januári upozornil na to, že okolité krajiny už prijali viacero opatrení v tomto smere.
Andej Juris, šéf úradu, dodal: „Vytváranie špeciálnych taríf pre identifikované domácnosti, zákaz odpojovania od dodávok energií a vody, najmä počas vykurovacej sezóny, pretože to je veľmi citlivé. Ak by sa tieto domácnosti dostali do platobnej neschopnosti, bol by vytvorený systém energetického poradenstva.“
Jedným z navrhovaných opatrení je zrušenie opätovných poplatkov za odpojenie a opätovné pripojenie zdroja energie. Navrhuje sa tiež zavedenie kreditného systému, kde by si ľudia predplatili sumu, z ktorej by sa odpočítavali poplatky za energie a inštaláciu meradiel na kontrolu spotreby.
Problémom na Slovensku nie sú len nízke príjmy, ale aj nedostatočné zatepľovanie mnohých domácností, ktoré vedie k úniku tepla. Monika Jankovičová, energetická ombudsmanka, však upozorňuje, že časť ľudí žijúcich v chudobe nedostane štátne dotácie na obnovu svojich domovov. Jankovičová uviedla: „Existujú rôzne dotačné schémy, či už pre obnovu domov alebo vytváranie zelených domácností. Avšak tieto programy sú zrejme nedostačujúce. Mali by sme znížiť administratívne náročnosti týchto schém, aby boli prístupné aj pre ľudí, ktorí naozaj nemajú úspory a nemajú z čoho platiť.“
Schválenie definície energetickej chudoby a pomoci od štátu zostáva na rozhodnutí vlády.