Slovensko má obrovský problém s premnoženými medveďmi, ktoré sa neboja chodiť ku domom

medvede na slovensku

Populácia medveďov hnedých na Poľane je tento rok opäť vysoká, a to vyvoláva obavy u ochranárov. Existuje riziko, že medvede začnú znova chodiť k rodinným domom a na polia, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre obyvateľstvo.

Riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana, Vladimíra Fabriciusová, oznámila, že nárast populácie medveďa hnedého na Poľane bude aj tento rok vysoký. Dôvodom je nízka úmrtnosť medveďov počas zimného obdobia, čo umožnilo ich rozmnožovanie sa.

S ohľadom na túto situáciu sa poľovné združenia už obrátili s žiadosťou o povolenie monitorovať fotopasce na viacerých miestach na Poľane. Ich cieľom je získať lepšiu predstavu o dianí v tejto oblasti. „Potrebujeme vedieť, čo sa v hore deje. Situácia sa vyhrotila vlani, keď medvede chodili k rodinným domom,“ uviedla Fabriciusová. Podľa odhadov je momentálne na Poľane približne 300 medveďov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Začnite hladkať vaše paradajky v záhrade a ostanete prekvapení, čo sa stane

Medvede sa začali pohybovať pri obydliach už od februára, čo súvisí s posunutím vegetačného obdobia. „Predpokladáme, že keď začnú dozrievať prvé plody, budú prichádzať aj naďalej, a to aj na polia. Je to ich neprirodzené správanie,“ dodala riaditeľka.

CHKO upozorňuje, že situácia s populáciou medveďov nie je uspokojivá. Medvedice sa nezvyčajne približujú k ľudským sídlam, pričom ich hlavnou prioritou by mala byť ochrana mláďat. „Obyčajne si chránia mláďatá,“ zdôraznila Fabriciusová. V niektorých častiach Poľany sa dokonca vyskytujú medvedice s mláďatami aj so samcom. Riaditeľka konštatovala, že klimatické zmeny majú vplyv aj na Poľanu. „Vzrastá nutričná hodnota prirodzených porastov a drevín, rozsah bučín i dubín, čo je prirodzená potrava pre medvede. V dostatočnej miere tak prežívajú a nemajú nepriateľa,“ vysvetlila.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zaradiť do každodenného jedálnička. Cholesterol začne klesať v krátkom čase

Je dôležité podotknúť, že situácia na Poľane sa nedá porovnávať s Nízkymi Tatrami či Malou a Veľkou Fatrou. Poľana nemá turistické centrá a problémom je, že sa tam populácii medveďov veľmi dobre darí. Zver prekročila mieru plachosti a to môže mať negatívne dôsledky pre vzájomný súžitie medveďov a ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *