Turistická sezóna v Chorvátsku je v plnom prúde, čo je skvelá správa pre miestne podniky. Bohužiaľ však zároveň prichádza aj nepriaznivá realita nespravodlivých živlov. Zlodeji na Jadrane tento rok výrazne zvýšili svoju aktivitu a výsledkom sú už desiatky prípadov, keď turisti prišli o značné sumy peňazí a cennosti. Nielen českí turisti často podceňujú bezpečnostné riziká v Chorvátsku a domnievajú sa, že je tu rovnako bezpečne ako na Západe. Žiaľ, nie je to pravda.
Na chorvátskom pobreží sú stále aktívne organizované skupiny zlodejov, ktoré sťažujú prácu miestnym policajtom. Ak sa vám niečo stratí, môžete pokojne predpokladať, že to už nikdy neuvidíte. Regionálne noviny Danas upozorňujú, že zlodeji sú veľmi aktívni v obľúbených turistických destináciách v Kvarneri a na Istrii, ako sú Rijeka, Pula, Opatija a ostrov Krk.
Ostatné médiá informujú o podobných prípadoch v Dalmácii, hoci tu je situácia mierne zmiernená nižším počtom turistov v porovnaní so severnou časťou Chorvátska. Verejné pláže sa stali doslova zlatou baňou pre zlodejov, pretože sa na nich často zdržiavajú veľké skupiny ľudí, z ktorých mnohí sú neopatrní a berú si so sebou peniaze, cennosti a dokonca aj dôležité dokumenty. „Mali sme prípady turistov vrátane Čechov, ktorí si na pláži nechali peňaženky so všetkými peniazmi, kreditnými kartami a dokladmi a zlodeji im ich ukradli. Nakoniec im nezostalo nič iné, ako sa vrátiť domov,“ uviedla pre Mix24.cz recepčná jedného z hotelov v Opatiji, aby ilustrovala dôsledky nedbalosti.
Na hotelovej pláži sme skutočne spozorovali niekoľko českých turistov, ktorí sa ubezpečili, že dodržiavajú hlavnú radu miestnych strážcov, aby si na pláž nosili len nevyhnutné veci. „Áno, väčšinu peňazí a kariet sme nechali v hotelovom trezore.
Tu mám len 50 eur na obed a zmrzlinu. Keby mi to zobrali, tak by som prežil,“ povedal Pavel z Brna. Turistka Ena z Viedne sa podelila o trik, ktorý ju doteraz ochránil pred chamtivcami. „Peniaze si dávam do ponožky. Nikto mi peniaze neukradne,“ dodala. Dúfajme, že zlodeji nebudú čítať noviny a tento trik neobjavia, inak by turisti mohli skončiť nielen bez cenností, ale aj bez ponožiek.
Ak chcete minimalizovať riziká, mali by ste dodržiavať všeobecné odporúčania. Ako už bolo spomenuté, na pláži by ste mali mať len toľko peňazí, koľko potrebujete na okamžité výdavky. Cenné veci, ako sú hodinky a šperky, by ste mali nechať v hotelovej izbe. Ak aj napriek tomu musíte mať pri sebe cennosti alebo veľké sumy peňazí, neodporúča sa kontrolovať ich pri každom návrate z mora, pretože tým na seba len upozorníte.
Poznámka redakcie: V zahraničí je vždy dôležité byť ostražitý a dodržiavať bezpečnostné opatrenia.