Tisíce Slovákov milujú toto miesto a teraz sa tam objavil kúsok od pláže agresívny žralok

greece 1660496 1920

Útočia žraloky na obľúbené letoviská? Táto letná sezóna priniesla nezvyčajne vysoký počet stretnutí so žralokmi. Tieto hrozivé tvory boli spozorované napríklad v Španielsku, na Malte a v Egypte a, žiaľ, bola zaznamenaná aj prvá obeť.

Tentoraz sa žralok objavil v obľúbenom gréckom letovisku Zakynthos, kam každoročne chodí veľa turistov vrátane Čechov. Zdá sa, že žraloky tento rok stratili svoju plachosť alebo ich niečo láka k brehom. Je pravdepodobné, že takýchto prípadov bude pribúdať.

Čoraz častejšie sa vyskytujú

Miestny rybár, ktorý na Zakynthose loví ryby už desaťročia, spozoroval pri pobreží obrovského žraloka. Hoci má bohaté skúsenosti, v gréckych vodách sa s takýmto druhom zvieraťa stretol prvýkrát. „Nevedel som, o aký druh žraloka ide, ale bol naozaj obrovský,“ povedal rybár Yannis Geladas pre Greek City Times. Podľa neho žralok nevyzeral agresívne, naopak, pohyboval sa okolo rybárskej lode ako delfín.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Odborníci sa domnievajú, že by mohlo ísť o žraloka mako, ktorý patrí medzi najrýchlejšie druhy a môže dosiahnuť rýchlosť až 70 kilometrov za hodinu.

Tento žralok sa zvyčajne vyskytuje v hlbokých vodách a na plytčiny sa odváži len zriedka. Žiaľ, ide o druh žraloka, ktorý v minulosti už niekoľkokrát zaútočil na človeka. Je tiež jasné, že za týmto trendom stojí ľudská činnosť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Pred niekoľkými dňami vyplašil žralok turistov v blízkosti letoviska Livorno. Aj v tomto prípade išlo pravdepodobne o žraloka mako, ktorý meral tri metre, ako informoval portál Italy 24. Na Malorke turisti v rovnakom období spozorovali žraloka bieloplutvého.

Odborník Richard Jaronek tvrdí, že stretnutia s týmito veľkými rybami sú čoraz častejšie. Nie je to prekvapujúce, keďže ľudia postupne zaberajú čoraz viac priestoru a zasahujú do prirodzených území žralokov. V pobrežných vodách sa tak vyskytujú častejšie, ako by sa mohlo zdať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *