Chorváti to prehnali. Slováci neprichádzajú, pláže sú prázdne, ceny vysoké

inera isovic Y6lwa7g0MGk unsplash 1

Turistická sezóna v Chorvátsku zatiaľ neprebieha podľa očakávaní a na obľúbených chorvátskych plážach vládne smutná atmosféra. V predchádzajúcich rokoch tieto pláže doslova ožívali a často boli preplnené turistami, čo nebolo ideálne. Tento rok je však situácia iná a očakávané rekordné počty návštevníkov sa nekonajú.

V niektorých častiach Dalmácie je minimálny počet turistov. Napríklad v okolí obľúbeného letoviska Makarska došlo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka k 25 % poklesu turistov. V Primoštene bol pokles až 50 %.

Spočiatku sa zdalo, že turistická sezóna bude úspešná. Rezervácie ubytovania sa napĺňali, ale začiatkom júna došlo k zmene. Rezervácie prestali prichádzať a mnohí turisti začali rušiť svoje pobyty. Pán Tonko, majiteľ apartmánového domu v Crikvenici, opisuje tento obrat.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Samotní chorvátski obyvatelia priznávajú, že tentoraz je to ich vina. Ekonóm Lukáš Kovanda hovorí, že miestni podnikatelia využili efekt eura a predražili všetky tovary a služby. Spočiatku sľubovali, že takéto praktiky nebudú používať, ale nakoniec ich použili.

Ľudia si však uvedomili, že zostať v Chorvátsku už nie je výhodné. Nielenže sa ceny ubytovania zvýšili o 30 % a viac, ale musia si sami zabezpečovať aj stravu a ďalšie služby. Okrem toho zdraželi aj reštaurácie. Bežné jedlo ako čevapčiči teraz stojí okolo 12eur a ryba 17eur. Pivo stojí približne päť eur.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Na druhej strane dovolenky v iných krajinách, ktoré ponúkajú pohodlnú leteckú dopravu a program all inclusive, sa tak nezdraželi. Ľudia môžu získať prakticky zaručenú dovolenku za približne 650eur na osobu a týždeň. V súčasnosti sú pre Chorvátsko veľkými konkurentmi Egypt a Turecko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *