Soľ si nasypte k oknám hlavne v zime. Je to dôležité pre zdravie

zaparene vlhke okna

Zráža sa vlhkosť na vašich oknách? Čoskoro môžete mať v miestnosti plesne a zdravotné problémy.

Pozor na príliš veľkú vlhkosť

Najmä v starých domoch alebo tam, kde sú staré okná, sa často vyskytujú problémy s vlhkosťou. Tá sa drží najmä v okolí okien a neskôr sa presúva do stien. Jedným z viditeľných znakov prílišnej vlhkosti je kondenzácia na oknách.

Na okenné parapety nasypte soľ

Ak sa vlhkosť začína držať na oknách a v ich okolí, neváhajte a konajte. V ideálnom prípade sa rozhodnite pre nové izolované okná a izoláciu. Nie vždy je však možné urobiť takéto kroky hneď. Ako núdzové riešenie môžete použiť obyčajnú kuchynskú soľ.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zamrazte zakysanú smotanu. Je to trik skúsenej kuchárky

Dajte jej veľké množstvo do veľkých nádob a rozsypte ju na okenné parapety. Soľ pohltí veľkú časť vlhkosti a neprepustí ju do miestnosti.

Podobný trik môžete vyskúšať napríklad vo vlhkých rohoch miestnosti – umiestnite do nich misku so soľou a nechajte ju nasať vlhkosť.

Správna cirkulácia vzduchu

V domácnostiach, kde je problém s vlhkosťou a plesňami, je dobré zabezpečiť správnu cirkuláciu vzduchu. Nábytok bol me umiestniť ďalej od stien, aby sa za ním nemohla šíriť pleseň. Pravidelné vetranie je samozrejme nevyhnutné. Je tiež dobré nezakrývať okná záclonami a už vôbec nie ťažkými závesmi, pretože tie môžu problémy s vlhkosťou ešte zhoršiť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Potraviny, ktoré by ste nemali pred prípravou umývať

Nezhoršujete vlhkosť v miestnosti

Keď sú miestnosti už aj tak dosť vlhké, najhoršie, čo môžete urobiť, je vlhkosť ešte zhoršiť. Napríklad sušením bielizne. Na sušenie bielizne používajte sušiaky, balkóny alebo vonkajšie sušiaky, ideálne sušičku, ale ak môžete, nesušte ju v miestnosti, kde sa obávate vlhkosti.

Podobne môže byť problémom sušenie ovocia alebo húb.

Nátery proti plesniam

Ak vás v dome veľmi trápia plesne alebo sa držia v miestnostiach, ako je napríklad kúpeľňa, je dobré vybrať si nátery stien, ktoré aspoň čiastočne chránia steny pred plesňami. Nie je to samoúčelné, ale je vhodné siahnuť po takejto ochrane proti plesniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *