V stredu 25. decembra sa nad kazašským mestom Aktau odohrala letecká tragédia, ktorá si vyžiadala 38 životov. Havária lietadla Embraer 190 spoločnosti Azerbajdžanských aerolínií zanechala otázniky nad príčinami nehody, ktorá zasiahla verejnosť aj odborníkov na leteckú bezpečnosť.
Na palube stroja, ktorý prepravoval 67 ľudí, došlo podľa výpovedí preživších k explózii. Tieto výpovede naznačujú možný zásah šrapnelmi, čo vzbudilo podozrenia, že lietadlo mohlo byť zasiahnuté raketovým systémom. Ako informoval spravodajský portál EuroNews, explózia spôsobila viditeľné poškodenie trupu lietadla, ktoré niektorí odborníci považujú za typické pre zásah protivzdušnou raketou.
Neúmyselný zásah protivzdušnou obranou?
Jedna z teórií, ktorú načrtol ruský vojenský bloger citovaný azerbajdžanským kanálom AnewZ, sa zaoberá možnosťou, že lietadlo sa dostalo do oblasti aktívnej protivzdušnej obrany. Čečenské hlavné mesto Groznyj, nachádzajúce sa v relatívnej blízkosti udalosti, je považované za strategicky dôležitý bod. Vzhľadom na vojenské napätie v regióne a prebiehajúce boje medzi Ruskom a Ukrajinou je obrana Grozného pod intenzívnym dohľadom. Podľa expertov to robí oblasť obzvlášť citlivou na incidenty, ako je neúmyselný zásah civilného lietadla.
Vojenské konflikty a otázky bezpečnosti
Havária opäť otvorila debaty o bezpečnosti leteckých koridorov v oblastiach poznačených vojenskými konfliktmi. Podľa leteckých odborníkov je lietanie nad takýmito územiami vždy spojené so zvýšeným rizikom, najmä ak nie je dostatočne koordinovaná civilná a vojenská letecká prevádzka.
Vyšetrovanie incidentu pokračuje, no oficiálne úrady zatiaľ nepotvrdili konkrétnu príčinu výbuchu. Tlak na transparentnosť a dôkladné prešetrenie udalosti narastá, pričom rodiny obetí aj verejnosť žiadajú odpovede.
Х0хлы сбили очередной гражданский самолёт. pic.twitter.com/LqPwlmtKMw
— Still the same Major (@Toxic_alien_0) December 25, 2024
V skratke
Lietadlo Embraer 190 s 67 pasažiermi na palube havarovalo pri meste Aktau, pričom explózia počas letu vyvolala podozrenia o možnom zásahu protivzdušnou raketou. Tragédia otvorila otázky o bezpečnosti leteckej dopravy v konfliktných zónach, no oficiálne príčiny stále nie sú známe. Vyšetrovanie naďalej prebieha.