Spíte pod takýmto vankúšom? Radšej ho vyhoďte, takto si škodíte

vankus

Vankúš je súčasťou postele, ktorá po matraci rozhoduje o našom pohodlí pri spánku. Ak je nesprávne zvolený, každé ráno pripomína boj s boľavým telom. Vankúš je potrebné pomerne často meniť, pretože hoci ho nevidíme, môže byť veľmi špinavý a plný baktérií. Aké sú dôsledky používania starého vankúša?

Častá výmena vankúša za nový je akousi nevyhnutnosťou, ak vám záleží na komforte spánku a dobrej hygiene. Vankúše majú určitý „dátum spotreby“ a po tomto čase sa oplatí investovať do nového kusu. Ak máte problém s bolesťami chrbta, trpíte kožnými ochoreniami alebo sa každý deň budíte s nádchou, téma vankúš by vás mala znepokojovať dvojnásobne.

Trápia vás každé ráno bolesti chrbta? Môže za to vankúš

Vankúš sa každý deň intenzívne používa, a preto rýchlo stráca svoje vlastnosti. Jeho výplň začne byť tvrdá a hrudkovitá a celý tvar začne byť neurčitý. Spánok na takomto vankúši nie je veľmi príjemný a určite nezdravý.

Najčastejším dôvodom bolesti chrbta a krku je práve nesprávny vankúš. Pocit, že ste ráno „rozbitý“, nie je normálny a môže zhoršiť získané chyby držania tela, ktoré budú rezonovať v budúcnosti. Stojí za to trápiť chrbát pre pár desiatok zlotých vynaložených raz za rok? Na to si musíte odpovedať sami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je šetrnejšie umývanie riadu v umývačke či ručne? Ostanete pekne šokovaní

Starý vankúš môže spôsobiť kožné problémy a alergie

Ak si myslíte, že problémy s chrbticou sú to jediné, čo vám môže starý vankúš spôsobiť, veľmi sa mýlite. Aj keď obliečky na vankúš často meníte, časť baktérií a alergénov vždy prenikne do výplne. Ak máte problém s akné na tvári alebo hornej časti tela, zvážte, či príčinou nie je starý vankúš.

Keď spíte, vaša pokožka sa trie priamo o materiál a zanecháva na ňom časť kože, kozmetiky a potu. Stačí niekoľko nocí a na vankúši sa vytvorí kolónia baktérií, ktorá začne napádať pokožku, čo má za následokvyrážku v podobe pupienkov.

Starý vankúš ukrýva mnoho alergénov. Hlavnými vinníkmi dýchacích problémov a chronickej nádchy sú roztoče, ktorých vo výplni vankúša nie je málo. Niekedy jednoduchá výmena vankúša môže znížiť nádchu a kožné problémy na úplné minimum.

Kedy by ste mali vankúš vyhodiť? To závisí od náplne

Na trhu je veľa rôznych vankúšov, ktoré ponúkajú rôzne náplne. Niektoré materiály sú odolnejšie a vankúše z nich vyrobené sa nemenia tak často. Najodolnejší vankúš, ktorý možno vymeniť každé tri až päť rokov, je vankúš sperovou výplňou . Prírodná výplň je antibakteriálna a antialergická, takže sa výrazne spomaľuje vývoj choroboplodných zárodkov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Máte to doma a stačí to zmiešať. Prach sa vám prestane usadzovať

Vankúš z pamäťovej peny alebo ortopedický vankúš možno používať až tri roky po zakúpení. Časom sa môže štruktúra výplne zhutniť a pena sa zdeformuje a prestane si zachovávať svoje liečivé vlastnosti. Polyesterové vankúše, ktoré sú najlacnejšie a zároveň najhoršie vankúše, sú najmenej odolné a mali by sa vymeniť po jednom roku používania. Ukrývajú najviac baktérií a roztočov a kvalita výplne je veľmi otázna.

Čo robiť so starým vankúšom?

V závislosti od výplne je potrebné vankúš zlikvidovať v rôznych nádobách. Polyesterové a tie s umelou výplňou letia do plastového koša, zatiaľ čo páperové by mali ísť do koša na zmiešaný odpad. Starý vankúš môžete použiť ako nový pelech pre svojho domáceho miláčika, a ak ho nemáte, niektoré útulky radi prijmú vankúše pre svojich psov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *