Stačí obmotať okolo kmeňa stromu a vyhnete sa červivým slivkám

slivka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slivky patria medzi najobľúbenejšie ovocné stromy v slovenských záhradách. Sú chutné, zdravé a navyše sa relatívne ľahko pestujú.

Niet preto divu, že mnohí záhradkári túžia po bohatej úrode z vlastného dvora či chatovej záhrady. Mnohým však radosť zberu pokazí častý problém – červivé slivky.

Našťastie existujú účinné a ekologické spôsoby, ako sa týmto škodcom vyhnúť – a najlepší čas na prevenciu je práve na jar.

Najväčší škodca sliviek? Malý motýľ s veľkým apetítom

Hlavným vinníkom červivosti sliviek je larva obaľovača slivkového (Cydia funebrana), malého nenápadného motýľa so sivými krídlami. Dospelé jedince sa objavujú už v prvej polovici mája a ich druhá generácia lieta koncom júla. Práve vtedy kladú samičky vajíčka priamo na plody sliviek.

Tieto vajíčka sú voľným okom ťažko postrehnuteľné, no deň či dva pred vyliahnutím larvy sa na šupke objavuje drobný otvor. Vnútri sa nachádza húsenica – spočiatku biela, neskôr výrazne ružová, s typickou tmavohnedou hlavičkou. Dosahuje dĺžku približne 11 mm a najčastejšie sa zdržiava v blízkosti kôstky.

Zasiahnuté plody dozrievajú predčasne, opadávajú a nie sú vhodné na konzumáciu ani ďalšie spracovanie. Prvými znakmi napadnutia môžu byť aj poškodené listy alebo slivky, ktoré sú rozpolené na dve polovice.

Prevencia bez chémie? Dá sa to – a je to lacné

Najefektívnejší spôsob, ako predísť výskytu škodcov, je začať s ochranou stromov už v apríli. Jednoduchým, no účinným trikom je obalenie kmeňa slivky vlnitým papierom vo výške 30 až 50 centimetrov nad zemou.

Tento papier poskytne larvám ideálne miesto na úkryt – a práve to je naša výhoda. Stačí ho raz za niekoľko týždňov vymeniť, čím sa zbavíte mnohých škodcov ešte predtým, než stihnú napáchať škody.

Rolky vlnitého papiera sú bežne dostupné v záhradkárstvach alebo hobby obchodoch a ich cena sa pohybuje len okolo 2–3 eur, čo je minimálna investícia vzhľadom na možnú záchranu úrody.

Dobrým doplnkom je aj prekrytie pôdy okolo stromu čiernou fóliou alebo netkanou textíliou. Tieto materiály bránia prenikaniu škodcov z pôdy späť na strom a znemožňujú im kladenie vajíčok do pôdy. Nezabudnite ani na pravidelné zbieranie a likvidáciu opadaného ovocia – práve v ňom sa často ukrývajú larvy.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *