Stačí pár kvapiek a zbavíte sa krtka vo vašej záhrade. Ten pach neznáša

krtko zahrada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na prvý pohľad sa môže zdať, že krtko je v záhrade len na škodu – ničí trávnik, vytvára nevzhľadné krtince a narúša estetiku upraveného pozemku. No pravda je oveľa zaujímavejšia. Tento malý podzemný tvor má vo vašom ekosystéme svoju dôležitú úlohu.

Krtko sa živí hmyzom a jeho larvami, vrátane tých najškodlivejších – napríklad larvami chrústa. Popritom svojimi podzemnými tunelmi prevzdušňuje pôdu, čím zlepšuje jej kvalitu, priepustnosť vody a dostupnosť živín pre rastliny.

Aj keď jeho prítomnosť môže byť vizuálne rušivá, z ekologického hľadiska ide o užitočného pomocníka. Ak vám však jeho činnosť spôsobuje starosti, existuje niekoľko účinných, humánnych spôsobov, ako ho zo záhrady odplašiť – bez toho, aby ste mu ublížili.

Krtko je zákonom chránený – vyhýbajte sa neetickým praktikám

Na Slovensku je krt obyčajný chráneným druhom. Znamená to, že je zakázané ho úmyselne zraňovať, usmrtiť alebo použiť metódy, ktoré by mohli poškodiť jeho zdravie či životné prostredie. Použitie benzínu, chemikálií, dymových bômb či pascí je nielen nehumánne, ale aj v rozpore so zákonom.

Zvolenie ekologických a legálnych riešení je preto najlepšou cestou – ochránite tak prírodu, seba aj svoju záhradu.

Humánne a účinné spôsoby, ako sa zbaviť krtka

1. Ultrazvukové plašiče

Moderné zariadenia vysielajúce ultrazvuk alebo pôdne vibrácie patria medzi najobľúbenejšie riešenia. Krtkovia sú mimoriadne citliví na vibrácie a zvukové signály, preto sa týmto miestam radšej vyhýbajú. Stačí ich umiestniť do zeme a nechať pôsobiť – efekt prichádza už po niekoľkých dňoch.

2. Ochranná sieť pod trávnik

Ak práve budujete nový trávnik alebo záhradu, zvážte inštaláciu špeciálnej protikrtkovej siete pod povrch. Tá krtkovi znemožní preniknúť na povrch a vytvoriť krtince, no zároveň mu nebráni v prirodzenej podzemnej činnosti.

3. Prírodné pachové odpudzovače

Krtkovia majú citlivý čuch a vyhýbajú sa silným, neprirodzeným pachom. Naše staré mamy využívali napríklad naftalínové guľôčky, popol zmiešaný so zeminou či kávovú usadeninu.

Veľmi účinný je aj olej zo šáchoru (známeho ako mačacia tráva) – pár kvapiek do chodby krtka a jeho záujem o dané miesto rýchlo pominie. Výhodou týchto riešení je, že sú bezpečné pre ľudí, zvieratá aj rastliny.

Ďalšie osvedčené metódy z tradície

Slováci už celé generácie využívajú jednoduché a prírodné spôsoby, ako odplašiť krtkov bez násilia. Medzi najznámejšie patria:

Sklenené fľaše zapichnuté do zeme

Do krtincov alebo ich okolia sa vkladajú prázdne sklenené fľaše hrdlom nahor. Vietor vytvára v hrdle fľaše nízkofrekvenčný zvuk, ktorý sa šíri pôdou a krtkov ruší.

Kovové vrtuľky a reťazce z plechoviek

Kovové tyče s pripevnenými vrtuľkami, konzervami alebo plechmi vytvárajú pri pohybe vetra vibrácie a zvuky, ktoré pôsobia ako prirodzený plašič. Ide o jednoduchý a lacný spôsob s preukázaným účinkom.

Ostré pachy z domácnosti

Záhradkári s obľubou používajú aj silne aromatické zvyšky – napríklad rozdrvený cesnak, cibuľu, rybie zvyšky či kávovú usadeninu. Tieto suroviny sa vkladajú do krtincov, kde ich zápach pôsobí ako signál nebezpečenstva.

Zvončeky alebo závesy z kovových predmetov

Navlečené plechové viečka či iné kovové prvky, ktoré pri pohybe vytvárajú zvuk, môžu odradiť krtka podobne ako ultrazvukové zariadenia – avšak bez použitia modernej techniky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *