Stará metóda, ktorá šetrí vodu na zelievanie záhrady

jonathan kemper xvVAkT3I 84 unsplash

Pestovanie záhrady, pozemku alebo vyvýšených záhonov nie je jednoduché. Treba si uvedomiť, že kľúčom k bohatej úrode a bujnej vegetácii je zalievanie. Odporúčame vám, ako šetriť vodou na vašom pozemku.

Začiatok jari otvára sezónu záhrad a pozemkov, ktorú chce každý využiť. Počas tohto obdobia vysádzame a staráme sa o zeleninu, ovocie a kvety, ktoré na nej rastú. Je dobré si uvedomiť, že pravidelné zavlažovanie pomôže rastlinám zdravo rásť. Preto ak sa naučíte polievať šetrne, neuškodí to vašej peňaženke ani vašim plodinám.

Mulčovanie, alebo šetrenie?

Ide o starý, ale veľmi účinný spôsob. Spočíva v pokrytí pôdy organickými látkami, napr. slamou, pokosenou trávou, kompostom alebo kôrou stromov. Táto vrstva udržiava pôdu vlhkú, udržiava stálu teplotu a obmedzuje rast burín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Treba poznamenať, že rozkladajúce sa látky dodávajú pôde množstvo živín, ktoré rastliny potrebujú. V dôsledku toho mulčovanie poskytuje plodinám zdravú pôdu a znižuje zalievanie na minimum. Stačí vziať to, čo máte v záhrade, a rovnomerne to rozprestrieť po záhone alebo kvetinovom záhone. Vrstva by mala byť hrubá 5 až 10 cm, pretože bude pôsobiť ako izolant a určite nebude hniť. Dôležité je, aby sa rozprestreté napríklad listy na dotýkali stoniek rastlín.

Ako mám zalievať, aby som na pozemku šetril vodou?

Pri starostlivosti o rastliny je dôležitý čas dňa, počas ktorého záhradu zalievate. Najlepšie je to robiť ráno, pretože vtedy sa voda rýchlejšie a lepšie vsiakne do pôdy. V dôsledku toho sa neodparuje tak rýchlo, pretože slnko je nízko nad obzorom. Ak ste použili mulčovanie, potom zalievanie obmedzte. Mala by byť zriedkavá a výdatná, aby voda rastlinám dlho vydržala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šikovní ľudia poznajú trik s vatovým tampónom a fľašou oleja

Nemali by ste mávať záhradnou hadicou alebo kanvicou na polievanie doľava a doprava, ale smerovať prúd vody na pôdu. Vyhnite sa namáčaniu listov, pretože potom sa na nich môžu objaviť hubové ochorenia. Na druhej strane, ak je vaša záhrada veľká, nestrácajte čas chodením so záhradnou hadicou. Investujte do rotačných alebo stacionárnych zavlažovačov, tie sú mimoriadne pohodlné, pretože si môžete nastaviť čas zavlažovania. Zriadenie suda na dážď je bezplatný spôsob, ako získať vodu na zalievanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *