Starý horár prezradil, ako kúriť, aby drevo horelo dvakrát dlhšie

krb 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Hoci sa môže zdať, že vykurovanie drevom patrí do minulosti, na Slovensku si stále udržiava vysokú popularitu. Okrem nezameniteľnej atmosféry, ktorú vytvára pohľad na plápolajúce plamene, ide aj o finančne výhodnú alternatívu k čoraz drahším energiám. Aby ste však skutočne ušetrili, je dôležité vedieť, ako správne kúriť a na čo si dať pozor.

Výber dreva je kľúčový

Najzásadnejším faktorom ovplyvňujúcim účinnosť vykurovania je typ dreva, ktorý používate. Tvrdé drevá, ako dub, buk či agát, horia dlhšie a stabilnejšie, čím zabezpečujú postupné a rovnomerné uvoľňovanie tepla. Sú preto ideálne na dlhodobé vykurovanie domácnosti.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Kedy piť kávu, aby prospela zdraviu? Odborník radí, prečo je toto najlepší čas

Naopak, mäkšie drevá – napríklad smrek či borovica – sa rýchlejšie rozhoria a môžu pomôcť rýchlo vyhriať miestnosť. Sú tiež vhodné na zakladanie ohňa, no vzhľadom na rýchlejšie spaľovanie nie sú také efektívne na dlhodobé kúrenie.

Zaujímavou voľbou môže byť aj drevo napadnuté lykožrútom, ktoré je vysušené a inak by zostalo nevyužité. Dôležité je však uistiť sa, že je dostatočne suché.

Pozor na vlhkosť dreva

Jednou z najčastejších chýb, ktorú pri kúrení ľudia robia, je spaľovanie mokrého alebo len mierne presušeného dreva. Hoci môže na prvý pohľad horieť, jeho výhrevnosť je podstatne nižšia a navyše spôsobuje vyššiu tvorbu sadzí a dechtu, ktoré zanášajú komín. Ideálne je používať drevo s maximálnou vlhkosťou 20 %.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vodič vo Vigľaši vpálil rýchlosťou 150km/h do ženy. Jej telo letelo desiatky metrov a on ušiel

Suché drevo nielenže horí efektívnejšie, ale zároveň znižuje emisie a predlžuje životnosť kachlí či krbu. Ak chcete dosiahnuť optimálnu vlhkosť, drevo by malo schnúť minimálne jeden až dva roky na dobre vetranom mieste.

Správna technika kúrenia

Pri kúrení tvrdým drevom treba počítať s tým, že sa zapaľuje pomalšie. Preto je vhodné najskôr použiť mäkšie drevo na rozhorenie a až následne prikladať polená tvrdého dreva. Tento postup zabezpečí nielen efektívnejšie spaľovanie, ale aj úsporu paliva.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vložte to do chladničky a ročne ušetríte za elektrinu peknú sumu peňazí

Ak potrebujete rýchly prísun tepla, smrekové drevo je ideálnou voľbou. Na druhej strane, ak preferujete postupné a dlhodobé teplo, dub či agát sú spoľahlivými riešeniami.

Pri výbere dreva zohráva rolu aj množstvo trieslovín – buk, jaseň a hrab ich obsahujú menej, čo znamená, že menej zanášajú komín a znižujú potrebu jeho čistenia.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *